Narodowe Czytanie „Balladyny” w Kościanie i Śmiglu – zapowiedź

W tym roku w ramach dorocznej akcji wspólnego czytania na tapetę zostanie wzięta "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Do akcji przyłączają się m.in. biblioteki w Kościanie i Śmiglu.

W ubiegłym roku czytane były polskie nowele, a w bibliotece w Kościanie pojawili się m.in. przebrani uczniowie z liceum w Kościanie oraz ze szkoły w Racocie, na których czekały liczne niespodzianki.

Narodowe Czytanie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

W tym roku jednak z uwagi na epidemię Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie zdecydowała o przeprowadzeniu akcji prawie w całości w internecie. Dzięki temu potrwa ona jednak dłużej i nie ograniczy się jedynie do soboty, 5 września, kiedy oficjalnie odbędzie się tegoroczna edycja Narodowego Czytania.

I tak placówka przygotowała m.in. okolicznościową pieczęć, po którą można zgłaszać się do biblioteki z własnym egzemplarzu „Balladyny”. Ponadto na stronie biblioteki dostępne są już dwa materiały wideo. Pierwszy to kolejna odsłona cyklu „Literackie przysmaki”, w którym poznamy również ciekawostki dotyczące lektury, a druga to niemy film „W starym kinie”. Ponadto przewidziano konkurs na strój nawiązujący do lektury, quiz, a nawet wirtualny escape room. Nie zabraknie również oczywiście czytania fragmentów „Balladyny”, które pojawi się w formie nagrań wideo w interpretacji pracowników biblioteki oraz zaproszonych gości. Wyżej wymienione niespodzianki będą dostępne on-line od godz. 12.00 w sobotę 5 września na stronie biblioteka.koscian.pl.

Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu zaprasza na tradycyjne czytanie na żywo. Zaplanowano je w amfiteatrze przy Centrum Kultury. „Balladynę” czytać będą członkowie grupy teatralno-literackiej „Małe Zwierciadło” oraz pracownicy Centrum Kultury. Początek w sobotę, 5 września o godz. 16.00.