Najładniejsze są oczy

Jacek Olejniczak – fotograf z Kościana, którego zdjęcia ptaków kilkanaście razy zostały wyróżnione przez magazyn National Geographic Polska, zaczął również odnosić sukcesy w makrofotografii.

makrofotografiaPrace kościaniaka mogliśmy podziwiać w ubiegłym roku na wystawie w Muzeum Regionalnym, której otwarcie miało miejsce podczas Nocy Muzeów. Zdjęcia przedstawiały ptaki ziemi kościańskiej, bo właśnie te fotografuje najczęściej.

Od niedawna obiektem fotograficznych zainteresowań Jacka Olejniczaka są również owady. – Na początku tego roku zobaczyłem kilka bardzo efektownych zdjęć makro. Zaciekawiły mnie one i postanowiłem sam spróbować – wyjaśnia fotograf. Wystarczyło tylko dokupić kilka akcesoriów makro, co nie było dużym wydatkiem i popróbować. – Wiosną trenowałem sprawdzając różne ustawienia aparatu, a latem ruszyłem już w teren – mówi.

Jadąc na zdjęcia zabiera ze sobą dwie lustrzanki cyfrowe – jedną z teleobiektywem zamocowaną na statywie do fotografowania ptaków, a drugą w plecaku z obiektywem i akcesoriami makro. – Gdy nie ma akurat ptaków, wystarczy spojrzeć pod nogi i wyszukać modeli w trawie – tłumaczy.

Najlepiej zdjęcia robić z samego rana, o tzw. złotej godzinie, czyli tuż po wschodzie słońca. Owady są wówczas nieruchome, gdyż jako zwierzęta zmiennocieplne wygrzewają się na słońcu, by nabrać energii niezbędnej do poruszania się. Można wówczas spokojnie podejść i zrobić zdjęcie, a jedyne co może przeszkodzić w pracy, to wiatr. Wystarczy bowiem drobny podmuch, by źdźbło trawy na którym siedzi owad poruszyło się, a wówczas obiekt wyjdzie poza kadr. – Makrofotografię traktuję jako odskocznię i poznanie bliżej świata małych stworzeń. Bez przyrządów optycznych nie jesteśmy w stanie dostrzec szczegółów ich budowy. A na zdjęciach widać, że ten świat jest bardzo różnorodny i kolorowy, a najciekawsze i pełne barw są oczy najmniejszych zwierząt.

Jacek Olejniczak w swojej kolekcji ma obecnie około 200 zdjęć makro. Kilka z nich zostało wyróżnionych w sierpniu i wrześniu przez redakcję National Geographic Polska. Pochodzą one z cyklu zatytułowanego „Życie Kościańskiej Łąki”.  Ponadto jedno ze zdjęć zostało opatrzone logiem National Geographic na Facebooku NG, co jest dodatkowym wyróżnieniem.

Te oraz inne zdjęcia makro są dostępne na profilu Jacka Olejniczaka na stronie National Geographic Polska w albumie „Makro” (www.national-geographic.pl/profil/jaco81).