Na razie pięć punktów szczepień na covid-19 w powiecie kościańskim

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się po 15 stycznia. W tej chwili już została uruchomiona mapa z punktami szczepień w całym kraju, która będzie na bieżąco aktualizowana.

Obecnie w powiecie kościańskim zarejestrowanych jest pięć następujących punktów szczepień:
KOŚCIAN
1. Poradnia SIGMA-MED M.J. Gładkowscy, M.R. Łukaszyk SP.J., ul. Sierakowskiego 37a, tel. 655119322

CZEMPIŃ
2. Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego “SILVA” S.C. Małgorzata Mikołajczak, Miłosz Miętkiewski, ul. Powstańców Wielkopolskich

ŚMIGIEL
3. Punkt Szczepień w Przychodni lekarza rodzinnego Polaszek, Werner Spółka Jawna, ul. Skarzyńskiego 6, tel. 655180013

KRZYWIŃ
4. Przychodnia R. Błażeczek-Matyaszczyk, M. Waliszka-Machowiak Spółka Jawna, ul. Gen. Chłapowskiego 34, tel. 655170551

5. Punkt szczepień NZOZ KAMED Szczepaniak Katarzyna Indywidualna Praktyka Lekarska, ul. Gen. Chłapowskiego 34, tel. 655117723

Na tej liście nie ma jak na razie kościańskiego szpitala powiatowego, w lecznicy obecnie wykonywane są szczepienia tylko dla pracowników medycznych, czyli z tzw. grupy 0.

Z kolei powszechna procedura rejestracji ma być prosta i bezpieczna. Poszczególne jej etapy to:
1. Rejestracja online: przez infolinię (nr 989), u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Warto podkreślić, że choć rejestracja będzie możliwa od połowy stycznia, w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grupy 1, czyli: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.

W etapie 2 szczepienie otrzymają m.in. osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Dopiero w trzecim etapie będą szczepieni pozostali chętni. Po 15 stycznia dostępne będą dla nich specjalne formularze, za pomocą których zgłoszą jedynie chęć szczepienia. To pozwoli oszacować, ile osób jest zainteresowanych szczepionką i umożliwi opracowanie dalszego planu.

Z kolei osoby z grupy 1, które zadzwonią 15 stycznia na infolinię w celu rejestracji, zostaną jedynie poproszone o podanie numeru PESEL. Podczas tej rozmowy będą mogły wskazać punkt szczepień, który znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania, a także interesujący ich termin. Rejestracji będzie można dokonać także w punkcie szczepień oraz za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Po zapisaniu się na szczepienie wysyłany będzie SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowanym szczepieniem – przypomnienie o terminie.