Na jakim etapie jest projekt fotowoltaiki w mieście i gminie?

Do końca marca mieszkańcy gminy Kościan mieli termin na odesłanie podpisanych umów na instalację odnawialnych źródeł energii w swoich domach. Tymczasem miasto jeszcze przygotowuje umowy dla mieszkańców.

– W zasadzie jesteśmy już na ostatniej prostej do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej oraz budowę instalacji fotowoltaicznych bądź kolektorów słonecznych – wyjaśnia Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan. – Kilku wnioskujących będzie jednak rezygnowało i w to miejsce musimy znaleźć inne osoby, których domy spełniać będą normy na dokładnie takie same instalacje. Musimy bowiem założyć dokładnie takie instalacje, o jakie zawnioskowaliśmy.

Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w maju, a proces instalacji rozpocząłby się od czerwca. – W tej chwili zakładamy, że uda się rozliczyć projekt do końca października, ale wszystko tak naprawdę zależy od przetargu. Jeżeli procedura będzie się przeciągać, będziemy wnioskować o możliwość przedłużenia projektu – mówi zastępca wójta.

Tymczasem zgodnie z umową, którą otrzymali mieszkańcy, do końca kwietnia są oni zobowiązani wpłacić 75 proc. wartości inwestycji.

W Kościanie trwają natomiast prace nad wzorem umów dla mieszkańców. – W tej chwili rozpatrujemy pięć wzorów umów z różnych samorządów, w tym ten, który sporządziła gmina. Ten projekt obejmuje ponad 300 mieszkańców, dlatego musimy go sprawdzić od każdej strony i dokładnie rozgraniczyć, do którego momentu jest rola wykonawcy, a od którego zaczyna się mieszkańcatłumaczy Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana.

Mieszkańcy, którzy przystąpili do projektu mogą spodziewać się informacji o kolejnych krokach ze strony Urzędu Miejskiego w kwietniu. – Nie zapomnieliśmy o tym temacie, potrzebujemy jednak trochę czasu na jego przygotowanie – zapewnia wiceburmistrz Czarnecka.

Przypomnijmy, że latem 2017 r. oba samorządy przystąpiły do programu, w ramach którego mieszkańcy mieli szansę otrzymać dofinansowanie na odnawialne źródła energii (solary, fotowoltaika) w wysokości do 85 proc. poniesionych kosztów netto. Chęć skorzystania z projektu zgłosiło łącznie prawie 700 gospodarstw domowych z miasta i gminy Kościan.