Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego?

Otrzymałeś duży “zastrzyk” gotówki, który chcesz przeznaczyć na poprawę swojej sytuacji finansowej? A może chcesz skorzystać z wakacji kredytowych i zastanawiasz się, co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi? Możesz zainwestować je np. w lokatę. Jednak obecnie nie mają one zbyt wysokiego oprocentowania. Dlatego warto rozważyć nadpłatę kredytu hipotecznego. Dowiedz się, na czym to polega.

Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu polega na wpłaceniu do banku pewnej ilości gotówki na poczet kapitału, który został pożyczony na budowę lub zakup nieruchomości. Wówczas zmniejsza się kwota pozostała do spłaty, a w związku z tym wysokość odsetek.
Co istotne, nadpłata kredytu hipotecznego pozwala uwolnić się od zobowiązania znacznie wcześniej niż zostało to zaplanowane w umowie lub umożliwia zmniejszenie wysokości comiesięcznej raty. Zatem decydując się na wpłatę do banku, można osiągnąć dwie korzyści w zależności od wybranego wariantu. Można np.:
– skrócić czas trwania kredytu, a więc nie tylko obniżyć odsetki, ale także zmniejszyć prowizję i koszty za ubezpieczenie;
– obniżyć ratę, a co za tym idzie pozyskać więcej oszczędności w domowym budżecie. Pozwala to zachować płynność finansową, nawet jeśli wskaźnik WIBOR idzie w górę.
Prawie każdy bank umożliwia nadpłacanie kredytu, jednak żeby mieć pewność, że taka opcja jest dostępna, warto sprawdzić zapisy w umowie. Warto pamiętać, że niektóre instytucje nakładają prowizję za wcześniejszy zwrot kapitału. Zazwyczaj jest to kilka procent.

Kiedy warto nadpłacać kredyt?

Nadpłacanie kredytu to opcja, która nie jest korzystna dla wszystkich kredytobiorców. Na to rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które:
– mają tzw. poduszkę finansową, czyli oszczędności pozwalające przeżyć bez wynagrodzenia kilka miesięcy,
– otrzymały dodatkową gotówkę np. pokaźną premię lub spadek i nie wiedzą, w co zainwestować pieniądze,
– regularnie odkładają pewną kwotę na konto, pomimo zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb.
Natomiast nie warto nadpłacać kredytu, jeśli „ledwo wiążesz koniec z końcem”. Wówczas skup się na stworzeniu poduszki finansowej, aby w momencie kłopotów mieć z czego spłacić kolejne raty.

Gdzie znaleźć korzystny kredyt hipoteczny?

Korzystny kredyt mieszkaniowy online dostępny jest w wielu bankach. Aby wybrać, która oferta jest najkorzystniejsza, możesz skorzystać z prostej porównywarki propozycji dostępnej np. na finanse.rankomat.pl. Po kliknięciu zielonego kafelka na stronie wyświetli Ci się formularz, który należy rzetelnie uzupełnić.
Następnie system obliczy zdolność kredytową i przedstawi listę kredytów dopasowanych do Twojej sytuacji życiowej. Tobie pozostanie porównać ich warunki. Szczególnie istotne są:
– wysokość marży,
– kwota prowizji,
– wymagane ubezpieczenia,
– dodatkowe warunki np. konieczność otworzenia konta osobistego.
Warto również sprawdzić, czy bank umożliwia wcześniejszą nadpłatę kredytu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że będzie można spłacić swoje zobowiązanie wcześniej niż to pierwotnie zaplanowano.
Nadpłacanie kredytu może przynieść znaczne oszczędności dla Twojego budżetu domowego. Jednak warto spokojnie przeanalizować wady i zalety tego rozwiązania. Wówczas podejmiesz właściwą decyzję i zachowasz bezpieczeństwo finansowe.