Mural uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej

Obraz na ścianie garaży na os. Jagiellońskim w Kościanie był malowany przez trzy dni, ale przygotowania do jego powstania trwały o wiele dłużej. Łącznie przy muralu pracowało około 20 osób.

– Malowanie rozpoczęliśmy w poniedziałek, ale media zapraszaliśmy na wizytę we wtorek i w środę, by był już widoczny jakiś efekttłumaczy Anna Hryniewicz-Szulc, kierownik WTZ.

A efekt jest imponujący. Kolorowe kamieniczki, kwiaty i ptaki wyróżniają się z osiedlowego otoczenia i stanowią niejako zaproszenie do barwnego świata wyobraźni uczestników warsztatów. Jeszcze większe wrażenie mural z pewnością będzie wywoływał szarą zimą.

Pomysł na stworzenie dużego graffiti zrodził się już kilka miesięcy temu. – Nasi podopieczni, osoby niepełnosprawne, wykonują przepiękne prace artystyczne. Uznaliśmy, że warto byłoby ich dzieła pokazać szerszej publiczności mówi kierownik WTZ.

Jakiś czas temu pojawiła się ku temu świetna sposobność. Mianowicie kierownictwo WTZ postanowiło napisać i złożyć projekt o dofinansowanie ze środków Centrum PISOP w ramach programu „Wielkopolska Wiara 2020”, by tym samym zdobyć środki na świętowanie 25-lecia warsztatów przypadające w tym roku. Udało się, łącznie dotacja wyniosła 5 tys. zł na różne inicjatywy WTZ, w tym na mural.

Pandemia trochę pokrzyżowała plany i niektóre projekty trzeba było odłożyć w czasie. W trakcie przestoju w działalności warsztatów Michał Spychała, terapeuta z pracowni plastycznej zmontował projekt na który złożyło się kilka prac uczestników warsztatów. – Mając projekt zwróciliśmy się do prezesa Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z prośbą o udostępnienie ściany na osiedlu. Pierwsza reakcja była sceptyczna, ale po zobaczeniu projektu, pan prezes od razu zapałał entuzjazmem do naszego pomysłu wyjaśnia Anna Hryniewicz-Szulc.

Kolejnym etapem było przygotowanie szablonów. – O pomoc poprosiliśmy Aleksandrę Adamczak z Gostynia, która jest artystką-plastykiem i ma już na swoim koncie kilka wykonanych murali. Była naszym mentorem i odpowiednio nas poprowadziła – opowiada pani Anna. – Ponadto w realizacji projektu pomagali nam wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu w Kościanie.

Za środki pochodzące z dofinansowania zakupiono odpowiednie farby akrylowe oraz spraye. Wreszcie uczestnicy warsztatów, opiekunowie WTZ oraz wolontariusze w podziale na grupy przystąpili do realizacji zadania. Efekt możemy podziwiać teraz wszyscy. Niewykluczone, że inicjatywa będzie kontynuowana i niebawem powstaną kolejne murale.