– Malowanie rozpoczęliśmy w poniedziałek, ale media zapraszaliśmy na wizytę we wtorek i w środę, by był już widoczny jakiś efekt – tłumaczy Anna Hryniewicz-Szulc, kierownik WTZ.
A efekt jest imponujący. Kolorowe kamieniczki, kwiaty i ptaki wyróżniają się z osiedlowego otoczenia i stanowią niejako zaproszenie do barwnego świata wyobraźni uczestników warsztatów. Jeszcze większe wrażenie mural z pewnością będzie wywoływał szarą zimą.
Pomysł na stworzenie dużego graffiti zrodził się już kilka miesięcy temu. – Nasi podopieczni, osoby niepełnosprawne, wykonują przepiękne prace artystyczne. Uznaliśmy, że warto byłoby ich dzieła pokazać szerszej publiczności – mówi kierownik WTZ.
Jakiś czas temu pojawiła się ku temu świetna sposobność. Mianowicie kierownictwo WTZ postanowiło napisać i złożyć projekt o dofinansowanie ze środków Centrum PISOP w ramach programu „Wielkopolska Wiara 2020”, by tym samym zdobyć środki na świętowanie 25-lecia warsztatów przypadające w tym roku. Udało się, łącznie dotacja wyniosła 5 tys. zł na różne inicjatywy WTZ, w tym na mural.
Pandemia trochę pokrzyżowała plany i niektóre projekty trzeba było odłożyć w czasie. W trakcie przestoju w działalności warsztatów Michał Spychała, terapeuta z pracowni plastycznej zmontował projekt na który złożyło się kilka prac uczestników warsztatów. – Mając projekt zwróciliśmy się do prezesa Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z prośbą o udostępnienie ściany na osiedlu. Pierwsza reakcja była sceptyczna, ale po zobaczeniu projektu, pan prezes od razu zapałał entuzjazmem do naszego pomysłu – wyjaśnia Anna Hryniewicz-Szulc.
Kolejnym etapem było przygotowanie szablonów. – O pomoc poprosiliśmy Aleksandrę Adamczak z Gostynia, która jest artystką-plastykiem i ma już na swoim koncie kilka wykonanych murali. Była naszym mentorem i odpowiednio nas poprowadziła – opowiada pani Anna. – Ponadto w realizacji projektu pomagali nam wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu w Kościanie.
Za środki pochodzące z dofinansowania zakupiono odpowiednie farby akrylowe oraz spraye. Wreszcie uczestnicy warsztatów, opiekunowie WTZ oraz wolontariusze w podziale na grupy przystąpili do realizacji zadania. Efekt możemy podziwiać teraz wszyscy. Niewykluczone, że inicjatywa będzie kontynuowana i niebawem powstaną kolejne murale.