Mundur przyczyną poważnej choroby strażaków z Czempinia

Bohaterami dzisiejszego wydania programu „Alarm!” w TVP1 będą strażacy-ochotnicy z Czempinia. Dwóch z nich zachorowało w ostatnich latach na nowotwory. Najprawdopodobniej ma to związek z toksycznymi substancjami, osadzającymi się na mundurze w trakcie akcji gaśniczej.

Tematem poniedziałkowego wydania reporterskiego programu telewizyjnej Jedynki będą strażackie mundury, które mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla ratujących życie strażaków. Przekonało się o tym dwóch strażaków-ochotników z Czempinia, którzy zachorowali w ostatnich latach na nowotwory.

Strażacy z czempińskiej jednostki będą dziś gośćmi programu „Alarm!” na antenie TVP1. – W styczniu się okaże na badaniach kontrolnych, czy nie mam przerzutów. Natomiast kolega jest już po chemioterapiimówi Zbigniew Mikołajczak, strażak z OSP Czempiń.

Obawami dotyczącymi munduru dzieli się też jego kolega z jednostki, Dawid Rajman: – Za każdym razem, kiedy usłyszę alarm syreny, nie zastanawiam się nad tym czy założyć mundur, czy nie, tylko go zakładam. Nie mam wyjścia, muszę go założyć.

Wszystko wskazuje, że nie jest to problem tylko czempińskiej jednostki. Złowrogie informacje lotem błyskawicy roznoszą się po kolejnych remizach. Ochotniczych Straż Pożarnych jest w Polsce ponad 16 tysięcy.

Emisja programu „Alarm!” – poniedziałek 13 stycznia o 20:10 w TVP1.