Multimedialna opowieść o mieście

Muzeum Regionalne w Kościanie zaprasza mieszkańców na historyczną prezentację przedstawiającą złoty okres miasta od połowy XIII w. do potopu szwedzkiego w 1655 r.

koscianTo 13-minutowa prezentacja w formie mappingu 3D z podkładem dźwiękowym uruchamiana na dioramie przedstawiającej Kościan z początku XVII w. – Przymierzając się do tego projektu, szukaliśmy różnych rozwiązań. Jednak tzw. video mapping daje największe możliwości, dlatego się na to zdecydowaliśmy – wyjaśnia Dariusz Kram, dyrektor muzeum. – Tego typu prezentacje stosuje się najczęściej na ścianach budynków, a firma Modulor, która ją dla nas przygotowała twierdzi, że jest to pierwsza  prezentacja w Polsce wykonana na makiecie miasta.

Dariusz Kram zdradza, że kosztujący 21 tys. zł multimedialny pokaz to dopiero pierwszy etap projektu. – W tej chwili jesteśmy w trakcie opracowywania panelu dotykowego, dzięki któremu zwiedzający będą mogli sami uruchomić poszczególne elementy na makiecie i zapoznać się z treścią dotyczącą wybranych obiektów – mówi dyrektor. W planach jest również opracowanie tekstu skierowanego do starszych przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Multimedialne, bezpłatne pokazy można oglądać codziennie w godzinach pracy muzeum. W okresie ferii, kiedy uruchomiono prezentacje, cieszyły się one dużą popularnością.

A opowiadana w czasie pokazu historia zaczyna się następująco:
„ Był rok 1622. Już od wielu dni kupcy podróżowali wozami, zapełnionymi po brzegi towarami zmierzając na kościański jarmark na Zielone Świątki. Wyruszywszy szlakiem handlowym z Poznania do Głogowa dotarli do królewskiego miasta Kościana, który prawa miejskie otrzymał prawdopodobnie jeszcze w końcu XIII w., za czasów panowania księcia wielkopolskiego Przemysła II. Wiosenny poranek spowiła gęsta mgła, spod której w oddali powoli wyłaniało się otoczone wysokim murem miasto…”

By dowiedzieć się, jak rozwija się powyższy wątek, trzeba wybrać się do muzeum. Naprawdę warto!