Mniej wypadków w 2021 roku, więcej ofiar śmiertelnych

Z policyjnego raportu podsumowującego miniony rok wynika, że w ubiegłym roku na drogach powiatu kościańskiego było mniej wypadków i kolizji niż w poprzednim roku, ale niestety więcej osób zginęło.

Śmiertelnych wypadków było 9, a jeden z nich miał miejsce w czerwcu pomiędzy Jerką a Krzywiniem. Zginął w nim 20-letni kierowca BMW.

Ruch drogowy to jeden z elementów, który zawiera kilkunastostronicowy raport za 2021 rok przygotowany przez Komendę Powiatową Policji. W 2021 r. odnotowano 72 wypadki drogowe, czyli o 12 mniej niż w 2020 r. Kolizji było z kolei 555, czyli o 7 miej niż w 2020 roku. Kolizje także bywają poważne, ale nie ma w nich – w przeciwieństwie do wypadków – osób rannych. By zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek, obrażenia osób w nich uczestniczących muszą wynosić powyżej 7 dni.

Policja zwraca uwagę, że miniony rok był drugim, w którym funkcjonowała droga ekspresowa S5, która znacznie usprawniła podróżowanie pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. Z kolei jeśli chodzi o sam Kościan, ruch znacznie usprawniło otwarcie tunelu pod linią kolejową na ul. Młyńskiej.

Choć na drogach jest bezpieczniej i odnotowano spadek zdarzeń drogowych, w 2021 r. zginęło na drogach naszego powiatu aż 9 osób. To o 5 więcej niż w 2020 r. Spadła jednak za to widocznie liczba rannych ze 102 w 2020 r. do 72 w 2021 r.

Najwięcej zdarzeń drogowych policja odnotowała na obszarze Kościana – 126. Kolejnym najbardziej zagrożonym zdarzeniami drogowymi obszarem jest miasto i gmina Śmigiel – 123 zdarzenia. Spośród poszczególnych kategorii dróg najczęściej do zdarzeń dochodziło na drogach wojewódzkich – nr 308  (56 zdarzeń) i 432 (22 zdarzenia). Najczęściej sprawcami wypadków i kolizji były osoby w wieku 25-39 lat.

Wracając do wypadków śmiertelnych, dwa z nich dotyczyły potrąceń pieszych (zobacz: Śmiertelne potrącenie na „starej piątce”. Sprawca uciekł i Śmiertelne potrącenie pieszego w Kościanie. W samym Kościanie oprócz wymienionego, był jeszcze jeden wypadek śmiertelny, a zginął w nim motocyklista (zobacz: Wypadek na Gostyńskiej. Nie żyje motocyklista). W tragicznych wypadkach najczęściej ginęła jedna osoba, ale w jednym były to dwie osoby (zobacz: Tragiczny wypadek. Nie żyją dwie osoby).

Najczęstsze przyczyny zdarzeń to nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak bezpiecznej odległości miedzy pojazdami, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.