Międzynarodowy projekt w „Ratajczaku”

Przez kilka dni we wrześniu dwóch nauczycieli z Turcji gościło w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka. Goście w kościańskiej szkole realizowali projekt typu job shadowing, czyli obserwacja zajęć.

Serafettin Aridil i Metin Arpaci na co dzień uczą historii i literatury tureckiej w Pursaklar Ayyildiz Anatolian High School w Ankarze w Turcji. W „Ratajczaku” przebywali natomiast w dniach 12-15 września. Wszystko w ramach programu Erasmus+: Edukacja Szkolna – Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej.

Dwójka przybyłych nauczycieli przyjechała, aby obserwować zajęcia, w czasie których nauczyciele prowadzący wykorzystywali narzędzia cyfrowe. Zwracali też uwagę na sposoby motywowania uczniów do nauki i ćwiczeń  oraz ich pracę w grupach. Goście obserwowali lekcje języka angielskiego (nauczyciele prowadzący:  Dorota Łączyńska, Oliwia Ratajczak, Katarzyna Hejnar-Glumińska, Małgorzata Jaśniak), historii (nauczyciel prowadzący: Karolina Brzozowska), geografii (nauczyciel prowadzący: Małgorzata Pełczyńska) i przedmiotów zawodowych – techniki fryzjerskie (Irmina Jaźwińska), systemy komputerowe w dokumentacji kadrowo-płacowej (Ksenia Kubicza), podstawy elektrotechniki (Aleksander Szajek) oraz ćwiczenia geodezyjne (Justyna Kostecka, Lidia Wyrzykiewicz).

W czasie zajęć i po ich zakończeniu nauczyciele i uczniowie z Kościana chętnie wyjaśniali gościom trudniejsze fragmenty lekcji. Porozumiewali się po angielsku. Każda lekcja kończyła się wspólnym zdjęciem. Poza obecnością na zajęciach nauczyciele z Turcji mieli okazję porozmawiać z uczniami, a także poznać zaplecze techniczne i sportowe szkoły.

Było to pierwsze takie doświadczenie dla „Ratajczaka”, ale z pewnością nie ostatnie. Organizatorem pobytu gości w szkole była nauczycielka Małgorzata Jaśniak. Przypomnijmy, że nauczyciele z Kościana wyjeżdżali z kolei za granicę w ramach realizowanego w szkole projektu Erasmus+ i wizytowali w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech .Uczestnictwo w tym rodzaju szkolenia daje nauczycielom obu szkół wymierne korzyści. Jest  przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń, porównania stosowanych metod nauczania, podpatrzenia sposobów motywowania uczniów oraz doskonalenia umiejętności użycia języka obcego w praktyce.

Fot. ZSP im. F. Ratajczaka w Kościanie