Marszałek oglądał efekty prac

W poniedziałek, 20 maja marszałek województwa, Marek Woźniak gościł w Kościanie. Głównym celem wizyty było podsumowanie kilkuletnich prac związanych z umacnianiem i oczyszczaniem Kościańskiego Kanału Obry.

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki środkom przydzielonym przez marszałka w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Rewitalizacja polegała na pogłębieniu kanału, na faszynowaniu i na wzmocnieniu skarpy, ale również na wybudowaniu sześciu przystani kajakowych mogących służyć również jako miejsce wypoczynku – wyjaśniał burmistrz Michał Jurga podczas spotkania marszałka na jazie w parku miejskim z samorządowcami z gminy i miasta oraz z kościańskimi posłami z PO. – W dalszym ciągu będziemy dbać o to, by kościański kanał przyciągał ludzi i by było to miejsce bardzo przyjazne. Przed nami wymiana wszystkich mostków, będziemy się również starali, by już na Św. Jana można było opłynąć kajakami starą część miasta.

Marszałek był pod wrażeniem efektów prac na Kanale, ale również pozostałych wpisujących się w projekt Kościańskiego Traktu Rekreacyjnego, czyli renowacji wieży ciśnień i Parku Miejskiego im. Kajetana Morawskiego. – To są takie „smaczne” projekty, jak je sam nazwałem – powiedział Marek Woźniak. – Kanałem Obry, ale przede wszystkim wieżą ciśnień zamierzam zainteresować prof. Danutę Hübner, która swego czasu powiedziała: „Róbcie w Polsce nietuzinkowe, oryginalne projekty”. To są rzeczy atrakcyjne z punktu widzenia turystyki, a także przyciągania gości do miasta.

Podczas spotkania przewinął się również temat niedawno otwartej groty solnej na kościańskim basenie, a także uzbrojenia terenów pod inwestycje przez gminę w Pianowie. Poseł Wojciech Ziemniak korzystając z okazji zapytał marszałka o remont drogi wojewódzkiej nr 308 na odcinku od Maksymilianowa do Kościana. Marek Woźniak zwrócił uwagę, że zgodnie z planami, droga ta ma być przebudowana uwzględniając obwodnicę  Kościana. – Jest już koncepcja tej drogi, która będzie musiała zostać przebudowana po powstaniu drogi ekspresowej S5. Ta koncepcja jest klarowna, teraz pozostaje szukać źródła jej finansowania. Czekamy na odpowiedź Brukseli, która umożliwi realizację programów drogowych, w tym kategorii regionalnej i lokalnej – powiedział marszałek.

Marek Woźniak nie chciał natomiast zdradzać planów związanych z losami marszałkowskiego fotela po jego ewentualnej wygranej w wyborach do europarlamentu, w których kandyduje z ramienia Platformy Obywatelskiej.