Mandaty za brak maseczek i kontrole osób w kwarantannie

Kościańska policja cały czas kontroluje osoby objęte kwarantanną, czy jej przestrzegają. Za jej złamane grożą wysokie kary. Przyznawane są również mandaty za brak maseczek w miejscach publicznych.

Już od blisko dwóch tygodni obowiązuje nakaz zakrywania ust i twarzy kiedy wychodzimy z domu. Policja od początku zapowiadała, że będzie rygorystycznie podchodzić do tego obowiązku, bo chodzi w nim o ludzkie zdrowie i życie.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie codziennie przeprowadzają kontrole. – Przez ostatnie dwa dni nasi policjanci nałożyli 6 mandatów oraz wystosowali 10 pouczeń za brak maseczek – informuje Radosław Nowak, oficer prasowy KPP w Kościanie. – Każdy przypadek naruszenia zasad policjanci traktują indywidualnie. Jeśli ktoś nie ma maseczki przykładowo przez roztargnienie, stosują pouczenie, ale jeśli ktoś ostentacyjnie jej nie zakłada, dostaje mandat. Gdy ukarany nie przyjmuje mandatu, kierowany jest wniosek do sądu. Możliwy jest również wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Policja cały czas monitoruje również osoby mające obowiązek kwarantanny, czy jej przestrzegają. Tutaj pomaga specjalna aplikacja na telefon. Jeżeli ktoś sobie ją zainstaluje, musi wykonywać określone polecenia, które udowodnią, że przebywa w domu. Policjanci na obecną chwilę mają około 400 osób do kontrolowania, z czego ponad 90 korzysta z aplikacji. – Zachęcamy do jej instalowania, bo ułatwia ona życie o osobom będącym w kwarantannie i policjantom. Jeśli ktoś natomiast nie wykona polecenia z aplikacji i tak trzeba go skontrolować. A najczęściej zdarza się tak, bo rozładuje się  telefon lub zapomni – mówi Radosław Nowak.

Jeśli chodzi natomiast o jawne łamanie kwarantanny, od początku trwania epidemii w naszym powiecie znalazły się marginalne przypadki takiego postępowania. Za jej złamanie grożą jednak wysokie kary do 30 tys. zł, które może nałożyć sanepid w drodze decyzji administracyjnej.