Licealiści z Kolberga prowadzą w superlidze

Drużyna Nieobliczalnych Matematyków z Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie prowadzi w tabeli Wielkopolskiej Superligi Liceów.

Drużyna Nieobliczalnych wygrała już drugi mecz ligi i tym samym znalazła się w tabeli na I miejscu ex aequo z VIII Liceum Ogólnokształcącym z Poznania.

Podczas meczu Nieobliczalni wykazali się nie tylko wiedzą wykraczającą poza podstawę programową, ale również dobrą strategią gry. W turnieju uczniowie sami decydują, czy będą rozwiązywali problem za 1 punkt czy za 3 punkty, który jest trudniejszym zadaniem. Muszą jednak liczyć się z ewentualną utratą szans i wcześniejszym odpadnięciem z meczu. Nieobliczalni Kolbergowicze zarówno w pierwszym, jak i w drugim meczu zdobyli maksymalną liczbę punktów za każdym razem wybierając zadania za 3 punkty. Drużyna Nieobliczalnych Matematyków składa się z następujących uczniów: Dawid Bugajewski (kapitan), Łukasz Ciorga, Wiktor Grosy, Natalia Kwaśniewska, Kamil Michalak, Martyna Nosek, Wiktoria Przybylska, Patrycja Szymańska.

Projekt „Wielkopolska Superliga Liceów” rozpoczął się w tym roku szkolnym. To nowe przedsięwzięcie finansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a realizowane przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu we współpracy z UAM w Poznaniu. Projekt jest rozszerzeniem rozgrywek prowadzonych w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020”, ukierunkowany przede wszystkim na wsparcie zdolnych uczniów. Przedsięwzięcie też jest kontynuacją projektu „Uniwersytet w Twojej szkole” realizowanego kilka lat temu przez UAM.

Od października 2021 roku zostały uruchomione 3 ligi przedmiotowe – j. angielski, historia, matematyka, w których biorą udział 24 najlepsze licea z całej Wielkopolski. Rozgrywki odbywają się on-line, a uczestnicy łączą się z innymi szkołami za pomocą zainstalowanych urządzeń zakupionych w ramach środków samorządu województwa. Turniej potrwa do kwietnia 2022 r.