Legalny bukmacher, czyli jaki?

Zgodnie z obowiązującą ustawą hazardową w Polsce legalnie można grać wyłącznie u bukmacherów posiadających licencję Ministra Finansów. Obstawianie u innych podmiotów jest w naszym kraju nielegalne i grozi odpowiedzialnością. Po czym jednak poznać, że bukmacher, z którego usług zamierzamy skorzystać, działa u nas legalnie?

Zwróć uwagę na domenę
Jednym z głównych obowiązków legalnych bukmacherów, którzy oferują u nas zakłady przez internet, jest działalność pod domeną z końcówką .pl. Jeśli jakimś cudem znajdziemy się na stronie bukmachera zlokalizowanej pod domeną z inną końcówką (np. com), to niemal na sto procent możemy być pewni, że taki bukmacher jest w Polsce nielegalny. 

Adres i informacja o licencji
O zezwolenie Ministra Finansów mogą się starać wyłącznie podmioty zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i mające w naszym kraju siedzibę, oddział lub przedstawiciela. Żaden legalny bukmacher nie zapomni o podaniu na swojej stronie internetowej pełnych danych adresowych. Powinien podać również informacje o uzyskanym zezwoleniu.

Język polski i rozliczenia w złotówkach
Grając u legalnego buchmakera nie ma takiej możliwości, żebyśmy byli skazani na komunikację w obcym języku i rozliczenia w zagranicznej walucie. Zgodnie z ustawą hazardową licencjonowani bukmacherzy muszą zapewnić swoim klientom obsługę w języku polskim oraz rozliczenia w złotówkach. Jeśli zauważymy, że dany podmiot nie wywiązuje się z tego obowiązku, to nie powinniśmy korzystać z jego oferty.

Weryfikacja typerów i ostrzeżenie przed uzależnieniem
Każdy bukmacher posiadający zezwolenie MF ma obowiązek weryfikować wiek grających. Cała procedura odbywa się poprzez okazanie dokumentu tożsamości lub jego skanu w przypadku obstawiania online. Wszystko dlatego, że brać udział w zakładach wzajemnych wolno w Polsce tylko osobom pełnoletnim. Poza tym legalni bukmacherzy mają też obowiązek ostrzegać swoich klientów przed uzależnieniem od hazardu i propagować odpowiedzialną grę. Jeżeli upatrzony przez nas podmiot tego wszystkiego nie robi, to powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.

Punkty stacjonarne
W dzisiejszych czasach zdecydowaną większość obrotów firm bukmacherskich generują zakłady online, ale niektóre podmioty wciąż wierzą w siłę punktów stacjonarnych i nie rezygnują z ich utrzymywania. Posiadanie takich punktów jest zresztą bardzo istotnym dowodem na to, że dany bukmacher jest w Polsce legalny, gdyż tylko taki może prowadzić w naszym kraju tego rodzaju działalność. O ile bowiem w internecie szemrany bukmacher jest w stanie się nieźle maskować, o tyle stacjonarnie nie ma na to szans.

Sponsoring
Na łamach serwisu Strefabiznesu.pl czytamy: „Pozytywne wpływy nowelizacji ustawy hazardowej najlepiej widać po polskim sporcie. Bukmacherzy korzystając z zapisów ustawy hazardowej pozwalających na sponsoring sportu, docierają jednocześnie do nowych, potencjalnych klientów. Sponsoring sportu to nie tylko szansa na zbudowanie rozpoznawalności marki. Coraz częściej bukmacherzy organizują specjalne kampanie skierowane do wiernych kibiców, co pozwala na bliższe interakcje z kibicami i budowanie lojalności marki”.

Sponsorować polskie kluby sportowe czy rozgrywki mogą tylko i wyłącznie bukmacherzy posiadający licencję Ministra Finansów. Jeśli więc na koszulkach ulubionego polskiego zespołu zobaczymy logo jakiegoś bukmachera, to możemy być pewni, że działa on u nas legalnie.

Jakieś wątpliwości?
Powyższe informacje w znakomitej większości przypadków pomogą rozwiać jakiekolwiek wątpliwości odnośnie legalności danego bukmachera. Jeśli jednak mimo wszystko nadal nie jesteśmy pewni czy zawarcie zakładu w danej firmie będzie legalne, to z pomocą przychodzą nam strony Ministerstwa Finansów, na których można znaleźć takie informacje.