Łazienki nabierają kształtu [ZDJĘCIA]

Jeszcze około miesiąca mają potrwać prace rewitalizacyjne na Łazienkach. Na większości obszaru nie jest jeszcze tu zielono, ale niebawem ma się to zmienić. Zasypane piaskiem zostały m.in. pozostałości po basenie.

Duży obszar po basenie przypomina teraz pustynię. Wkrótce zostanie jednak w tym miejscu nawieziona żyzna ziemia, a następnie będą zasadzone rośliny.

Również obszar przy górze Ferfeta nie wygląda na razie atrakcyjnie i dopiero czeka na zazielenienie się trawą. W tej chwili trwają tu m.in. prace związane z budową betonowych murków okalających Ferfetę. Będą to łuczki, do których zamocowane zostaną drewniane siedziska. Mają one spełniać funkcję użytkową i ozdobną.

Co jeszcze poza tymi pracami pozostało do zrobienia? ­– Nawiezienie ziemi, drobne ukształtowanie terenu i przede wszystkim roślinność wylicza Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana. Z tym ostatnim elementem jest trochę kłopot, bo wysokie temperatury, które nastały, nie pozwalają na wykonanie w tej chwili tego zadania. Na pewno jednak nie będziemy czekać z nasadzeniami do jesieni, ale wykorzystamy okienko pogodowe.

Przypomnijmy, że rewitalizacja Łazienek trwa od października, a cały projekt jest ostatnim etapem budowy Kościańskiego Traktu Rekreacyjnego, w ramach którego zrewitalizowano cały obszar miejski wzdłuż Kanału Obry, czyli na odcinku od Parku Miejskiego, poprzez teren wokół tzw. mostków i Wały Żegockiego, a właśnie na Łazienkach skończywszy. W ramach tego zadania oczyszczono również dno Obry, wybudowano jaz i przystanie kajakowe, a także przebudowano Wieżę Ciśnień.

Fot. Maciej Sibilak