Kto przyczynił się do śmierci bezdomnego Marcina?

W środę w sieci ukazał się film autorstwa Michała Zerki dotyczący śmierci bezdomnego Marcina z Kościana. Przyjaciel zmarłego mówi, że mężczyzna zmarł w wyniku brutalnego pobicia, do którego doszło trzy tygodnie wcześniej.

40-letni Marcin zmarł 9 września. Zarówno on, jak i jego przyjaciel Mateusz byli bohaterami reportażu Michała Zerki zatytułowanego „Bezdomni przyjaciele i uzależnienie”, który autor opublikował na swoim kanale YouTube w styczniu tego roku. Dwójka bezdomnych przyjaciół z Kościana, Mateusz i Marcin opowiada w nim o swoim ciężkim życiu na ulicy, o przeszłości, a także o uzależnieniu od alkoholu. Pozytywny i podnoszący na duchu w tej historii wydźwięk ma przyjaźń obu mężczyzn, którzy nazywają siebie braćmi.

Niestety kilka miesięcy od nakręcenia filmu jego autor otrzymał informację o śmierci Marcina, młodszego bohatera reportażu. Po opublikowaniu tej informacji na swoim profilu na Facebooku kilka osób napisało, że śmierć Marcina jest wynikiem przestępstwa. Wówczas Michał Zerka postanowił ponownie spotkać się z Mateuszem. Efektem jest krótki film, w którym mężczyzna przed kamerą mówi, iż jego przyjaciel został brutalnie pobity. Nie ukrywa także bólu po stracie swego kompana. – Kościańska policja powinna złapać tych szczurów, co go tak potraktowali. Z belkami i deskami wlecieli jak takie dziki. Zaczęli bić nas, ale Marcina najwięcej. A jeszcze mądrzy, bo w czterech. Marcin spędził 3 tygodnie w ciężkim stanie w szpitalu opowiada Mateusz.

Czy sprawa zostanie wyjaśniona, a sprawcy ujęci? Śledztwo trwa.

Autor filmów, Michał Zerka nakręca materiały poruszające ludzkie historie, w tym często dotyka tematyki bezdomności. To on zrealizował także film o innym kościańskim bezdomnym, Marcinie, który dzięki zorganizowanej dla niego zbiórce zamieszkał w wynajętym mieszkaniu w Starachowicach.

Filmy Michała Zerki:
„Śmierć Marcina – czy bezdomny został zamordowany?” (wrzesień 2021) oraz „Bezdomni przyjaciele i uzależnienie” (styczeń 2021)