Kryminalny Piątek w bibliotece [ZDJĘCIA]

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie w piątek zorganizowała interesujące wydarzenie dla miłośników kryminałów. Jednym z jego punktów była prelekcja Emiliana Prałata m.in. o "Kościańskim Archiwum X".

Każdy z nas lubi się trochę bać śledząc kryminały na ekranie czy też przewracając kolejne kartki książki. Emocjonująca jest też zawsze próba odpowiedzi na pytanie „kto zabił?”. W związku z tym cykl propozycji, które odbyły się w piątek, 23 września spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Wydarzenie firmowała biblioteka, ale odbywało się ono w Kościańskim Ośrodku Kultury, a było punktem w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda.


Na początek można było wziąć udział w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Skorupskim, autorem powieści kryminalnych retro. Następnie dr Wiesław Kot w ramach DKF omówił film „Beat the Devil” Johna Hustona z Humphrey’em Bogartem w roli głównej. Odbyła się również projekcja filmu.


Ostatnim punktem, w mrocznym i ciemnym klimacie sali kinowej była interesująca prelekcja dra Emiliana Prałata zatytułowana  „Pani zabiła pana”. Tytuł został zaczerpnięty z ballady „Lilie” Adama Mickiewicza, choć prelegent poruszył różne kryminalne wątki z literatury i filmu, ale także z realnego świata. Wspomniał m.in. o zabójstwach opartych na legendach i faktach z terenu powiatu kościańskiego. Przypomniał także sylwetki „słynnych” poznańskich morderców z okresu PRL-u i lat 90, w tym Edmunda Kolanowskiego czy Macieja D. pielęgniarza-mordercy z ul. Lutyckiej w Poznaniu. – Obyśmy z takimi dramatycznymi wydarzeniami mieli do czynienia tylko w literaturze, a nie w rzeczywistości. Życzmy sobie, by ten wątek kryminalny miał miejsce tylko w dobrej literaturze zakończył optymistycznie dr Emilian Prałat.

Dodajmy, żew internecie dostępny jest również internetowy pokaz filmów autorstwa bibliotekarskiego duetu Magdaleny Bartkowiak i Barbary Leśniak, nawiązujący do literatury kryminalnej. Playlista została zamieszona na stronie biblioteki.

Fot. Milena Waldowska, MBP