Kościańskie cmentarze w obiektywie

W dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich. W Kościanie obecnie funkcjonują trzy cmentarze usytuowane w swoim sąsiedztwie.

Cmentarze są cząstką naszej historii, znajdują się w różnych miastach i wioskach naszego kraju; większe i mniejsze, zadbane i takie, których istnienia możemy się tylko domyślać – tak w książce zatytułowanej „Cmentarze Kościana” wydanej w ramach Biblioteczki Wiadomości Kościańskich w 2011 r. pisał Jan Pawicki.

Najstarszym cmentarzem istniejącym obecnie w mieście jest cmentarz katolicki przy ul. Bączkowskiego, powszechnie zwany „starym”. Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Na jego terenieznajduje się wiele grobów osób zasłużonych dla miasta i Ziemi Kościańskiej, a także kwatery zbiorowe i pomniki tych, którzy w Kościanie znaleźli swoje miejsce pochówku z dala od rodzinnych stron.

Drugą nekropolią w mieście jest nowy cmentarz katolicki przy ul. Koszewskiego. Do końca czerwca 1942 r. użytkowany był on przez kościelną gminę ewangelicką, a od 1 lipca 1942 na podstawie decyzji niemieckiego burmistrza Kościana przeszedł na własność miasta. Do wyróżniających się na tym cmentarzu budowli należy Mauzoleum, w którym spoczywa blisko 700 osób zamordowanych w różnych miejscach Ziemi Kościańskiej podczas II wojny światowej oraz Kwatera i Pomnik poległych żołnierzy sowieckich.

W bezpośrednim sąsiedztwie nowego cmentarza parafialnego położony jest cmentarz komunalny, przy ul. Koszewskiego. Decyzja o jego utworzeniu powstała w latach 60. ubiegłego stulecia w konsekwencji rozrastajacej się aglomeracji. Pierwszego pochówku dokonano 13 listopada 1971 r. Na cmentarzu pochowanych jest wielu znanych kościaniaków.

Poniżej zdjęcia Bogdana Ludowicza przedstawiające kościańskie cmentarze. Większość fotografii znalazła się w przytaczanej przez nas książce „Cmentarze Kościana”.