Kościański szpital wznowił w piątek szczepienia

Przerwa w szpitalu powiatowym w szczepieniach przeciw covid-19 nastąpiła w poniedziałek, 18 stycznia na skutek wyczerpania się szczepionek. Po otrzymaniu kolejnej dostawy, wznowiono szczepienia.

Łóżka covidowe w kościańskim szpitalu

Przypomnijmy, że na razie w SP ZOZ w Kościanie szczepione są osoby z grupy 0, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia. Do piątku, 15 stycznia udało się zaszczepić 450 osób z tej grupy, podczas gdy uprawnionych jest ponad 1200. Nie są to przy tym wyłącznie pracownicy szpitala, ale również innych placówek medycznych działających na terenie powiatu, a także OPS-ów i DPS-ów. Z kolei szczepieniem pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej zajmują się w tej chwili przychodnie, które zostały zakwalifikowane do szczepień populacyjnych.

– W ostatnią sobotę otrzymaliśmy informację, że nie dostaniemy kolejnej partii szczepionek, w związku z tym musieliśmy czasowo zawiesić szczepienia. Z kolei w środę przyszła informacja, że możemy otrzymać maksymalnie 180 szczepionek, które zostaną wykorzystane jeszcze w bieżącym tygodniu. Dlatego wznowiliśmy w piątek proces. Na kolejny tydzień, czyli pomiędzy 25 a 31 stycznia również otrzymamy 180 dawek wyjaśnia dyrektor szpitala Wojciech Maćkowiak.

Zważywszy, że lecznica rozpoczęła proces szczepienia na początku stycznia, w przyszłym tygodniu rozpocznie się już podawanie drugiej dawki dla pierwszych zaszczepionych osób.

Szpital czyni także starania do zakwalifikowania się do szczepień populacyjnych, czyli spoza uprzywilejowanych grup, zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień. – 13 stycznia zgłosiliśmy pisemnie akces do Narodowego Funduszu Zdrowia wyrażając naszą gotowość do tej usługi. Na razie otrzymaliśmy telefoniczną deklarację, że jest duże prawdopodobieństwo przyjęcia wniosku. Cały czas czekamy natomiast na oficjalną odpowiedź. Trudno jest mi w tej chwili powiedzieć, kiedy to nastąpi, czekamymówi dyrektor Maćkowiak.