Kościański Koncert Noworoczny (relacja i zdjęcia)

Podczas tegorocznego, XXIX Kościańskiego Koncertu Noworocznego, dominowała muzyka klasyczna. Zgromadzona w Kościańskim Ośrodku Kultury publiczność podczas  trzygodzinnego koncertu podziwiała artystów związanych z Ziemią Kościańską, a także główną gwiazdę – pianistkę Monikę Roscę wraz z zespołem Dumicz Ensemble.

Zgodnie z tradycją koncert rozpoczął się od kościańskiego hejnału zagranego przez trębaczy, a tuż po nim noworoczne życzenia złożył zgromadzonym burmistrz Michał Jurga.

Następnie przyszedł czas na występy artystów. Jako pierwsza licznie zgromadzonej w sali KOK publiczności zaprezentowała się 9-letnia Hania Sztachańska. Wokalistka, pomimo swojego młodego wieku, ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Jej najważniejsze dokonania to występ z orkiestrą Zbigniewa Górnego, a także udział w nagraniu płyty „Czarodzieje Uśmiechu”, do którego Hanię zaprosiła Majka Jeżowska. Dziewczynka bardzo przejmująco zaśpiewała trzy kolędy: „Cicha noc”, „Gdy śliczna panna”, „Kiedy dzieckiem jest Bóg”.

Drugim artystą był tenor Mikołaj Stępczak, któremu akompaniowała na fortepianie Katarzyna Majewska. Zarówno Mikołaj, jak i Kasia są absolwentami Państwowej Szkoły Muzycznej im. ks. Józefa Surzyńskiego w Kościanie. Po solistach przyszedł czas na chór, czyli Towarzystwo Śpiewu Lutnia im. Zygmunta Cichockiego. Chórzyści pod batutą Katarzyny Swinarskiej i akompaniamencie Katarzyny Kaźmierczak i Pauliny Kmieć (również absolwentek kościańskiej szkoły muzycznej) zaprezentowali kilka pieśni.

Po występach kościańskich artystów przed publicznością stanęła gwiazda wieczoru – pianistka Monika Rosca wraz z zespołem Dumicz Enesamble. Ceniona artystka ma też za sobą filmową przeszłość – to ona wcieliła się w postać Nel w pierwszej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza z 1973 r. „W pustyni i w puszczy”. Koncert muzycy rozpoczęli od składającego się z pięciu części utworu fortepianowego A-dur op.114 Franciszka Schuberta „Pstrąg”. Po tej wspaniałej, choć dość długiej uczcie muzycznej, artyści zaprezentowali jeszcze tematy z muzyki filmowej w aranżacjach przygotowanych specjalnie na kościański koncert. Sami żartowali z długości swojego występu, który – przez już dość późną porę niedzielnego wieczoru –  zmusił niektórych słuchaczy do opuszczenia sali przed finałem. A ten był zaskakujący, gdyż w KOK-u pojawił się Tomasz Mędrzak, odtwórca roli Stasia w ekranizacji ,,W pustyni i w puszczy”. Niemniej zaskoczona co publiczność była Monika Rosca, która otrzymała od swego filmowego kolegi bukiet białych róż. Kulminacyjnym punktem programu była kolęda odśpiewana przez wszystkich wykonawców wieczoru.

Foto: M. Waldowska