Kościańscy strażacy mają nowy samochód

Nowy pojazd jednostki KP PSP w Kościanie będzie wykorzystywany głównie do działań z zakresu ratownictwa technicznego. Zastąpi dotychczas użytkowany, który w najbliższym czasie zostanie przekazany do jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu powiatu.

Wartość nowego samochodu wynosi prawie 1 mln zł. Jego zakup został sfinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości 400 tys. zł oraz z dotacji z budżetu państwa w kwocie blisko 329 tys. zł. Pozostałe środki w wysokości 250 tys. zł pozyskane zostały od jednostek samorządowych powiatu kościańskiego.

Samochód jest wyposażony w rozwinięty zasób elektronarzędzi oraz sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego. Dodatkowo ma podest ratowniczy ułatwiający działania ratownicze przy samochodach ciężarowych. Posiada zbiornik o pojemności 2,5 tys. litrów wody, uterenowione zawieszenie oraz napęd na cztery koła. Jest to także kolejny samochód w powiecie kościańskim wyposażony w System Piany Sprężonej (CAFS – Compressed Air Foam System), który umożliwi skuteczniejsze podejmowanie działań gaśniczych przy mniejszych stratach popożarowych.

Fot. KP PSP w Kościanie