Kościańscy strażacy jeszcze w drodze do Grecji

Grupa pięciu strażaków z Kościana jest wśród 143 ratowników z Wielkopolski i Dolnego Śląska, którzy wyjechali do Grecji, by pomóc miejscowym jednostkom w gaszeniu ogromnych pożarów lasów. Konwój jest jeszcze w drodze, w poniedziałek od rana przemierzali Serbię.

W odpowiedzi na prośbę Grecji, nasz kraj skierował do walki z pożarami lasów siły i środki Państwowej Straży Pożarnej – łącznie 46 pojazdów i 143 ratowników. Akcja odbywa się w ramach GFFFV – to angielski skrót od nazwy Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli modułu do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.

Do działań wyjechało pięciu kościańskich strażaków: kpt. Bartosz Napierała, asp. Sławomir Dobijata, asp. Hubert Wawrzyniak, mł. asp. Jan Kotecki, ogn. Łukasz Kurzawski. To właśnie ci strażacy są członkami modułu GFFFV, a z kościańskiej komendy łącznie należy do niego 18 strażaków. Pięciu druhów do akcji w Grecji zostało wytypowanych na podstawie wspólnych ustaleń z kierownictwem komendy.

W sobotę w godzinach porannych zastęp udał się do punktu koncentracji sił i środków poznańskiego modułu zlokalizowanego w Komendzie Miejskiej PSP w Lesznie, a następnie wszyscy wyjechali do Wrocławia, skąd wyruszyli w podróż do Grecji. Kościańscy strażacy na miejsce jadą własnym wozem gaśniczym, kierowanym typowo do pożarów. Ponadto w skład konwoju wchodzi całe zaplecze sprzętowe wyznaczone z Komendy Wojewódzkiej, w tym pojazdy kwatermistrzowskie z namiotami, operacyjne, a także dla dowództwa plutonów.

Załoga naszych strażaków noc spędziła na Węgrzech. – Wczoraj koledzy dotarli na Węgry, gdzie rozbili się na nocleg w miejscowości Segedyn, tuż pod granicą z Serbią. Rano wyruszyli w dalszą podróż  przez Serbię – informuje Dawid Kryś, oficer prasowy z Komendy Powiatowej PSP w Koscianie. – Na ten moment nie wiemy jeszcze do jakiego regionu w Grecji zostaną zadysponowani, będzie to już zależało od dowództwa greckiego.

Nie wiadomo także na obecną chwilę ile potrwa cała misja, w każdym razie na pewno minimum dwa tygodnie. Dodajmy, że nie jest to pierwszy udział kościańskich strażaków w międzynarodowej akcji. Latem 2018 roku sześciu naszych strażaków gasiło pożar w miejscowości Kårböle w Szwecji.