Kościaniak ustanowił rekord Polski w beep test

Alan Szkudlarek z Akademii Piłkarskiej Reissa Kościan w miniony piątek na obiektach Lecha Poznań podczas Turnieju EKSTRA Talent, który połączony jest z testami sprawnościowymi ustanowił młodzieżowy rekord Polski w beep test.

Fot. Fundacja Ekstraklasy

APR Kościan od kilku lat na zaproszenie Fundacji Ekstraklasy, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Akademii Lecha Poznań uczestniczy w projekcie „Ekstra Talent”, którego zwieńczeniem jest turniej na obiektach mistrza Polski połączony z testami sprawności: zwisie na ugiętych rękach, biegu wahadłowym 10 x 5 metrów oraz w biegu wytrzymałościowym tzw. beep test. Wyniki testów odbywających się według ogólnoeuropejskiego wzoru EUROFIT,  zapisywane się w Narodowej Bazie Talentów prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W projekcie co roku uczestniczą wszystkie kluby PKO BP Ekstraklasy.

Niezwykłym wyczynem popisał się podczas testów Alan Szkudlarek. W trakcie tegorocznego biegu wytrzymałościowego ustanowił młodzieżowy rekord Polski, który od piątku, 24 września 2022 roku wynosi 136 odcinków. Poprzedni wynik wynosił 122 i należał do piłkarza Zagłębia Lubin. Należy wspomnieć, że Alan rok temu w rywalizacji ze starszymi kolegami również okazał się najlepszy w Wielkopolsce i już wtedy był bliski spełnienia swojego marzenia.

– Na ostatnich odcinkach nie wiedziałem, która to już próba, ale trener Tomek cały czas był obok mnie, biegł ze mną i mobilizował mnie do kolejnych odcinków, za co jestem mu wdzięczny… Gdzieś słyszałem jakby echo kolegów z drużyny krzyczących „Alan, Alan…”, ale wysiłek był tak duży, że na ostatniej prostej nic nie widziałem i padłem ze zmęczeniamówił po biegu Alan.

Pełen zadowolenia i dumy jest trener Alana. – Mam przyjemność pracować z Alanem od przedszkola i cieszę się, że wspólna i systematyczna praca przyniosła tak historyczny wynik dla gminy Kościan. Alan to również zawodnik kadry Wielkopolskiego ZPN, który jest objęty indywidualną ścieżką rozwoju, aby w przyszłości trafił do Szkoły Mistrzostwa Sportowego APR, a następnie naszych zespołów w Centralnej Lidze Juniorów. Ten sukces bardzo cieszy, ale wspólnie ciężko pracujemy na zrealizowanie jego sportowych marzeń – mówi trener i koordynator, Tomasz Woźniak z AP Reissa Kościan.