Kościaniacy przestrzegają zaleceń i zostają w domach

– W obliczu trwającej epidemii mieszkańcy Kościana wykazują się w większości dużą samodyscypliną – mówi Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie. Jednocześnie apeluje, by przetrzymać ten trudny okres i mimo ładnej pogody nie wychodzić bez potrzeby z domu.

Wobec narastającego ryzyka zarażenia koronawirusem kościaniacy posłuchali apeli i zaleceń władz państwowych i samorządowych. Powstrzymują się od wychodzenia z domu, a w miejscach publicznych zachowują bezpieczną odległość. Można też zauważyć, że coraz więcej osób używa rękawiczekmówi Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie. – Po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego ulice Kościana niemal opustoszały. Zwiększony ruch obserwowaliśmy jedynie rano, tuż przed otwarciem sklepów. Obawa przed ich zamknięciem, bądź wykupieniem towaru skłoniła wiele osób do wzmożonych zakupów. W tym miejscu chciałbym uspokoić mieszkańców i zaapelować o rozsądek. Nie ma potrzeby, by gromadzić się z samego rana przed sklepami i narażać się na niebezpieczeństwo, gdyż w większości ten sam towar można nabyć ze spokojem w godzinach wieczornych.

W przeciwieństwie do miejskich urzędników, którym zarządzeniem burmistrza skrócono czas pracy do sześciu godzin, kościańscy strażnicy pełnią służbę przez pełne osiem godzin. Patrolują ulice, place zabaw, rejony szkół, parku i dworca, monitorują sytuację w mieście. – Kontrolujemy miejsca gdzie może gromadzić się młodzież. Jak dotąd nie zaobserwowaliśmy, by zbierała się w większych grupach, choć mieliśmy kilka takich sygnałów, które po sprawdzeniu okazały się fałszywemówi komendant Szymczak.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i samych strażników, od poniedziałku 16 marca Straż Miejska w Kościanie ograniczyła bezpośredni kontakt z interesantami do odwołania. Osoby, które mają do załatwienia sprawy w Straży Miejskiej, proszone są kontakt telefoniczny (65 512 63 25, 505 030 595) lub za pomocą poczty elektronicznej (strazmiejska@koscian.pl). Więcej w komunikacie Komendanta Straży Miejskiej w Kościanie.

Zdjęcia zrobione 19.03 około godziny 15.00 (Fot. Maciej Sibilak).