Kościan sprzed wieku

Wyjątkowa pogoda jak na połowę lutego towarzyszy dzisiaj uczestnikom VIII edycji gry miejskiej "Kryptonim Wolność". Graczy tym razem także jest wyjątkowo dużo.

Jak co roku w rocznicę rozejmu w Trewirze, które kończyło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, przeprowadzana jest kościańska gra miejska. Tym razem ma ona jednak wyjątkowy charakter, bo odbywa się w setną rocznicę powstania oraz dokładnie w dniu podpisania rozejmu, czyli 16 lutego.

Uczestnicy gry w kilkuosobowych grupach zmierzają się z różnymi zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę historyczną, sprawność fizyczną, spryt czy też umiejętności taneczne. Wśród wielu misji rozsianych w różnych punktach miasta nie mogło zabraknąć także tej nawiązującej do akcji wykradzenia broni z niemieckiego arsenału mieszczącego się w szpitalu psychiatrycznym przez kościańskich skautów.

Drużyny bawią się świetnie, wiele osób to już stali uczestnicy gry, jak na przykład drużyna „Grzmoty”, którą spotkaliśmy na „łazienkach”. – To jest naprawdę świetna zabawa, biorę w niej udział po raz piąty i za każdym razem są inne zadania, co roku jest coraz lepiej. Najfajniejsze jest to, że dzięki grze poznałam wielu świetnych ludzi – mówi Hanna Marcinowska, jedna z członkiń drużyny.

Wiele ekip pokusiło się oryginalne stroje, dzięki czemu dodają kolorytu obserwatorom gry. Osoby nie biorące udziału w grze mogą także podziwiać czołg z epoki Renault FT17 czy balony unoszące się nad miastem. Z kolei w przerwach pomiędzy wykonywaniem poszczególnych zadań przez uczestników, mogą wypróbować swe siły np. w strzelaniu czy też skorzystać z innych atrakcji.

Jak co roku w grę zaangażowane są dziesiątki osób z różnych organizacji, instytucji i stowarzyszeń.