Kościan pożegnał Janinę Grześkowiak z Lutni. Była najstarszą chórzystką

W sobotę, na cmentarzu komunalnym w Kościanie rodzina, znajomi i poszczególne delegacje pożegnały zmarłą 24 lutego Janinę Grześkowiak – najstarszą chórzystkę kościańskiej Lutni.

Janina Grześkowiak

Zmarła Janina Grześkowiak (z domu Karolczak) miała 92 lata i całe swoje życie spędziła w Kościanie. Urodziła się 31 lipca 1928 roku. Krótko po wojnie wyszła za mąż, a państwo Grześkowiak mieli dwoje dzieci. Pani Janina doczekała się również wnuków i prawnuków.

Z Towarzystwem Śpiewu Lutnia im. Zygmunta Cichockiego przy Powiatowym Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Kościanie była związana od ponad 50 lat. Uczestniczyła także w ostatnich w występach z chórem, w tym m.in. w październiku 2016 roku z okazji 140-lecia istnienia chóru. Z kolei w 2018 roku obchodziła swoje 90. urodziny i z tej okazji 7 sierpnia ówczesny burmistrz Michał Jurga wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Ruszkiewiczem złożyli gratulacje i życzenia zacnej jubilatce.

Pani Janina poza Lutnią, z którą zwiedziła z występami prawie całą Europę, śpiewała również w chórze kościelnym, w ostatnich latach uczestniczyła również w zajęciach Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i brała udział w spotkaniach Nadobrzańskiego Klubu Seniora. Była również aktywna fizycznie. Jeszcze w zaawansowanym wieku senioralnym chodziła na zajęcia z gimnastyki, tańczyła i pływała.

Ulubioną pieśnią pani Janiny była „Barka”. Wnuczka Marta, między innymi tymi słowami żegna swą ukochaną Babcię Janeczkę na swoim profilu Facebookowym:

…Przez pół wieku śpiewałaś dla Boga w swym ukochanym chórze, teraz słowa Twej ulubionej  pieśni  zabrzmią ponownie lecz inaczej, sercem dla Ciebie.
„Swoją barkę pozostawiam na brzegu
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów”