Kolejne zakażenia w powiecie, strefa żółta w całym kraju

Koronawirus zbiera jesienne żniwo. W powiecie kościańskim potwierdzono dziś sześć nowych przypadków zakażeń, a kolejna szkoła wprowadza nauczanie na odległość. Ponadto cały kraj od soboty znajdzie się w żółtej strefie.

Do 26 wrosła w powiecie liczba osób, u których testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 i przebywają oni w izolacji domowej. To stan na godzinę 10.00, 8 października. Ponadto nadal dwie osoby są hospitalizowane. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że dwie osoby z izolacji domowej wyzdrowiały. W związku z tym liczba ozdrowieńców wzrosła do 49 na 77 przypadków zakażeń.

Ponadto aż o 138 wzrosła liczba mieszkańców objętych kwarantanną. Obecnie to 332 osoby, a tak duży wzrost ma związek m.in. z zakażeniami w szkołach w Kościanie i Czempiniu. Poza Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga, gdzie wirusa wykryto u jednej z uczennic oraz Szkołą Podstawową w Czempiniu, u której koronawirusem zarażony jest pracownik szkoły, w czwartek podano informację o zakażeniu ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościanie. W związku z tym w szkole od piątku, 9 października do poniedziałku 12 października będzie prowadzone nauczanie zdalne. Przypomnijmy, że nauczanie na odległość do poniedziałku włącznie obowiązuje również w „Kolbergu” i w podstawówce w Czempiniu.

Od najbliższej soboty, 10 października, cała Polska zostanie objęta strefą żółtą. W czwartek padł bowiem kolejny rekord zachorowań, który wyniósł 4280 nowych przypadków. Strefa żółta wiąże się z dodatkowymi restrykcjami, w tym przede wszystkim z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, czyli również na ulicy. Ponadto obostrzenia dotyczą m.in. imprez sportowych i kulturalnych, w których w przestrzeni zamkniętej może brać udział maksymalnie 25 procent publiczności. W otwartej przestrzeni ten limit wynosi 100 osób. Z kolei w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc. Szczegółowe informacje dotyczące obostrzeń można znaleźć na stronie www.gov.pl.