Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu kościańskiego. Wszystkie podobne

Przed południem alarm bombowy otrzymała szkoła w Starym Luboszu, a po godz. 12.00 w Jerce. Wszystkie ostrzeżenia rozsyłane są mailem.

Po tym jak rano alarmy o podłożeniu ładunków wybuchowych otrzymały Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie oraz szkoła w Starym Bojanowie, około południa dwie kolejne placówki z powiatu kościańskiego otrzymały podobne maile.

Ostrzeżenia pochodzą z różnych adresów. – Widać, że maile rozsyłane są automatycznie, wręcz na chybił trafił. W treści zawierają bowiem ostrzeżenia, by uciekać i ewakuować maturzystów. A jak wiadomo, tylko w jednej ze szkół, która otrzymała wiadomość, odbywał się dziś egzamin maturalny –  informuje Paulina Piechowiak z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.Z tego powodu policja sprawdza oczywiście każde tego typu wezwanie, ale nie podjęto dotychczas decyzji o ewakuacji uczniów, jeżeli się w nich znajdowali. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje dyrektor szkoły.

Powiat kościański nie jest jedynym w Wielkopolsce, do którego trafiły dziś tego typu ostrzeżenia. Otrzymały je również szkoły z powiatu gostyńskiego, a także w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. Z kolei w Lesznie wiadomość z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego otrzymał Urząd Miasta przy ul. Karasia. Tutaj prezydent Leszna podjął decyzję o ewakuacji pracowników w związku z czym urząd 4 maja został zamknięty.

– Policja będzie badać źródło pochodzenia wszystkich maili. Wygląda na to, że nie były one kierowane nie tylko do konkretnej placówki, ale nawet powiatu, a adresaci byli wybierani zupełnie przypadkowo, bez jakiejkolwiek weryfikacji mówi sierżant Paulina Piechowiak.

Za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu bombowym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawiania wolności. Sprawca może zostać również obciążony kosztami akcji służb.