Kierował z nieważnym kanadyjskim prawem jazdy

Policjanci z kościańskiej drogówki zatrzymali kierującego toyotą, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami obowiązujących w Polsce. Dodatkowo dokument stracił ważność w lutym ubiegłego roku.

W nocy ze środy na czwartek, około godziny 1:.30 na ul. Poznańskiej w Kościanie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego toyotą. Za kierownicą pojazdu siedział 58-letni mieszkaniec gminy Kościan.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nigdy nie posiadał uprawnień kategorii B wydanych w Polsce. Mężczyzna twierdził, że może jeździć samochodem, gdyż posiada międzynarodowe prawo jazdy wydane w Kanadzie. Policjanci sprawdzili dokument. Było to kanadyjskie prawo jazdy, które dodatkowo straciło ważność w lutym 2021 r. Takie prawo jazdy nie uprawnia do kierowania pojazdem w Polsce, gdyż Kanada nie była stroną Konwencji o ruchu drogowym. Mężczyzna za jazdę bez uprawnień odpowie przed sądem. Grozi mu grzywna w wysokości od 1500 do 30 tys. zł oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Policja przypomina, że prawo jazdy wydane za granicą, uprawnia daną osobę do kierowania pojazdami na terytorium Polski, jeżeli:
– jest to kraj Unii Europejskiej,
– posiada międzynarodowe prawo jazdy,
– jest to kraj, który przystąpił do Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej ruchu drogowego.

Warto pamiętać, aby przed wyjazdem za granicę lub powrotem do Polski, upewnić się, że posiadane prawo jazdy zezwala na kierowanie pojazdami w danym kraju. Można podjąć starania o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, które uznają kraje z Konwencji Wiedeńskiej i Genewskiej. Dokument obowiązuje też w krajach, które nie są stronami konwencji. Informację o tym można uzyskać w ambasadach.