Kajakiem z Kościana do Dębca

To na razie dalsza perspektywa, ale być może jeszcze w tym sezonie będzie można wypożyczyć kajak i popłynąć nim z Gryżyny do Dębca Nowego.

Gmina Kościan złożyła bowiem wniosek na dofinansowanie zakupu kajaków ze środków Departamentu Sportu i Turystyki przy Urzędzie Marszałkowskim. Ponadto zadanie ma obejmować budowę dwóch pomostów pływających wraz z infrastrukturą ułatwiającą korzystnie z nich, czyli schodków i trap wejściowych. Jeden z pomostów ma powstać na Kanale Obry przy istniejącym moście wraz ze ścieżką rowerową w Gryżynie, a drugi na Jeziorze Wonieskim przy głównej plaży i wypożyczalni sprzętu wodnego w Nowym Dębcu.

Przewidywane koszty inwestycji mają wynieść 50 tys. zł, zaś wnioskowana kwota dofinansowanie wynosi 50 proc. – Niebawem nastąpi rozstrzygnięcie konkursu, ale potem jeszcze czekają nas kwestie formalne związane z pozwoleniem na budowę, ogłoszeniem przetargu itd. To może więc chwilę potrwać – wyjaśnia wójt Andrzej Przybyła.

Tymczasem jak tylko pogoda się ustabilizuje ruszy sezon kajakowy w Kościanie. W związku z dużym zainteresowaniem i kolejkami w ubiegłym roku miasto dokupiło na ten sezon pięć nowych kajaków.