Jubileuszowy koncert noworoczny

Mateusz Kowalski, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Vadim Brodski wystąpili podczas XXX Kościańskiego Koncertu Noworocznego.

48_koncert_noworocznyJak zwykle podczas tego wydarzenia sala widowiskowa Kościańskiego Ośrodka Kultury wypełniona była po brzegi. Poza zaproszonymi gośćmi reprezentującymi samorządy i instytucje, na widowni zasiedli mieszkańcy. Podobnie jak w latach ubiegłych dochód ze sprzedaży biletów w cenie 5 zł zostanie przeznaczony na cel charytatywny, jakim jest leczenie Kacpra Trojanowskiego. Z uwagi na ogromną popularność koncertu, tym razem jedna osoba mogła nabyć jedynie dwie wejściówki.

Publiczność była oczarowana występami artystów. Tradycyjnie koncert rozpoczął kościański hejnał, którzy wykonali muzycy orkiestr dętych OSP i TON – Paweł Drozda, Grzegorz Matyja i Borys Karmelski.

Zgromadzonych powitał burmistrz Kościana, Michał Jurga. Po jego wystąpieniu przyszedł czas na występy. Rozpoczął je koncertem fortepianowym Beethovena Mateusz Kowalski, absolwent kościańskiej szkoły muzycznej, obecnie kontynuujący naukę w Poznańskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Laureat wielu konkursów i festiwali, dosłownie dzień przed występem dla kościacianiaków zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie w Gorlitz.

Następnie pod batutą Beaty Bielskiej wystąpił poznański chór składający się z uczniów i pracowników poznańskiego uniwersytetu. Chór zaprezentował znane standardy muzyki jazzowej, popularnej i klasycznej. Harmonijny śpiew i żywiołowość młodych śpiewaków szybko podbiły serca publiczności, która obdarzyła artystów gromkimi brawami.

W końcu przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, czyli wirtuoza skrzypiec Vadima Brockiego. Ukrainiec z polskim obywatelstwem zagrał utwory muzyki poważnej i opery, a także kompozycje Paula McCartney’a i Beatlesów. Na fortepianie mistrzowi towarzyszył Bartłomiej Wezner. Bezpośredni i z dużym poczuciem humoru muzyk ujął słuchaczy nie tylko dźwiękami skrzypiec, ale również swoją osobowością.

Na koniec zabrzmiał jeszcze jeden kościański akcent. Dwie kolędy wykonali Aleksandra Bartkowiak (śpiew) i Łukasz Michalski (fortepian). Małym artystom z Państwowej Szkoły Muzycznej im. ks. dr. Surzyńskiego podczas wykonania „Wśród Nocnej Ciszy” instrumentalnie towarzyszyli Vadim Brocki i Bartłomiej Wezner, a wokalnie zgromadzona publiczność.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii (fot. M. Waldowska).