Jubileuszowe Dni Kościana

Mela Koteluk, Małgorzata Ostrowska, Krystyna Giżowska, Piotr Pręgowski, Artur Barciś i Cezary Żak – to gwiazdy, które wystąpią podczas tegorocznych dni miasta, które odbędą się już po raz trzydziesty.

janusz_dodotOrganizatorzy wydarzenia, czyli Kościański Ośrodek Kultury i Urząd Miasta zgodnie z założeniem przyjętym przed kilku laty, starają się zapewnić zróżnicowany repertuar, który ma trafić do różnych odbiorców.

Przedstawicielką młodego pokolenia wyróżniających się artystów ma być Mela Koteluk, która swą debiutancką płytę wydała w 2012 r. i od tego czasu jej nazwisko nieprzerwanie nie schodzi z ust specjalistów z branży muzycznej. Z kolei bez wątpienia wykonawczynią, która połączy różne pokolenia widzów będzie Małgorzata Ostrowska.

Charyzmatyczna wokalistka legendarnej grupy „Lombard” jest przede wszystkim uwielbiana za stare przeboje, choć od wielu już lat z powodzeniem nagrywa solowe płyty. Z kolei raczej w stronę starszego słuchacza skierowana jest osoba Krystyny Giżowskiej, która jako solistka debiutowała w 1976 r. Jej największe przeboje, jak „Złote obrączki”, „Przeżyłam z tobą tyle lat” i „Nie było ciebie tyle lat” kojarzy wielu z nas do dzisiaj.

Nie zabraknie również elementów kabaretowych. Dobrej zabawy możemy spodziewać się z pewnością przy „Biesiadzie z Pietrkiem”, czyli programie muzyczno-kabaretowym w wykonaniu Piotra Pręgowskiego. To lubiany przez widzów aktor, szczególnie kojarzony z rolą w serialu „Ranczo”, choć oczywiście na swoim koncie ma wiele innych aktorskich kreacji.

W kabaretowym klimacie będzie również zapewne utrzymany występ dwóch innych aktorów, także znanych z charakterystycznych postaci w serialu „Ranczo”, ale też wielu innych, jak chociażby w „Miodowych latach”. Mowa oczywiście o Arturze Barcisiu i Cezarym Żaku. Wśród propozycji muzycznych zobaczymy też ciekawie zapowiadający się występ zespołu Tsigunz Fanfara Awantura. To oryginalna grupa łącząca muzykę wschodu i zachodu, czyli czerpiąca z tradycyjnych melodii z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii połączonego z tradycjami polskiego jazzu i odniesieniami do słowiańskiej melodyki.

Podczas dni miasta nie może oczywiście zabraknąć akcentów lokalnych. Wystąpią zatem dwie kościańskie orkiestry dęte, czyli TON i OSP Kościan. Jak co roku swoimi talentami pochwalą się dzieci i młodzież z kościańskich przedszkoli i szkół. Tradycyjnie w niedzielne przedpołudnie na Rynku odbędą się Kościańskie Zmagania Trójbojowe.

Wszystkie występy odbywać będą się na scenie rozstawionej na Rynku, za wyjątkiem  Piotra Pręgowskiego, który zaprezentuje się na scenie w Parku KOK. Jego występ zaplanowano bowiem na piątkowe popołudnie, a w tym czasie będzie przygotowywana scena na Rynku do sobotnio-niedzielnych występów. W tym roku Dni Kościana odbędą się nieco wcześniej niż zwykle, bo 3-5 czerwca. Zdecydowano o takiej dacie z uwagi na rozpoczynające się tydzień później Mistrzostwa w piłce nożnej Euro 2016.

Dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury, Janusz Dodot, który przedstawił podczas konferencji prasowej program tegorocznej imprezy nie ukrywa, że być może warto zastanowić się nad nową formułą dni miasta. Są jednak pewne ograniczenia natury finansowej, a także związanej z lokalizacją poszczególnych wydarzeń.