Jubileusz 100-lecia OSP Bonikowo [ZDJĘCIA]

W sobotę, 21 maja jednostka OSP Bonikowo obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Tak naprawdę ta zacna data przypadała już w 2020 roku, jednak przez pandemię uroczystości były przekładane.

Straż ogniowa w Bonikowie powstała w 1920 roku z inicjatywy kilku mieszkańców sołectwa wrażliwych na nieszczęścia i chęć niesienia pomocy w sytuacjach trudnych, nieszczęściu, w ochronie zgromadzonego dorobku życiowego.

W sobotnie popołudnie uroczystość rozpoczęła się od przemarszu przybyłych na uroczystość jednostek do miejscowego kościoła. Strażacki przemarsz prowadzony był przez sikawkę konną z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Słonin, a marszowego rytmu nadawała Orkiestra Dęta OSP i Mażoretki Rytmix Kościan.

Po mszy zgromadzeni przemaszerowali na plac przy remizie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po oficjalnym meldunku poczet flagowy przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnął flagę na maszt i rozpoczęto część oficjalną uroczystości. W jej trakcie wyjątkowym wyróżnieniem było uhonorowanie jednostki odznaką „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Nie zabrakło również odznaczeń, medali i gratulacji.

Wydarzenie na moment zakłócił deszcz. Wówczas zebrani goście mogli schronić się w nowo powstałej salce przy strażnicy OSP. Po kilku minutach rozpogodziło się jednak i wszyscy mogli udać się na poczęstunek. Zainteresowani mieli okazję podziwiania występu lokalnego zespołu „Złote Kłosy”. Uroczystości jubileuszowe zakończyła zabawa taneczna.

Fot. UG Kościan