Jaki wózek wybrać dla naszego dziecka?

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo propozycji wózków dziecięcych. Młodzi rodzice, szczególnie w przypadku pierwszego dziecka, mogą czuć się zagubieni w gąszczu ofert. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę kupując wózek podpowiada Agnieszka Lewandowska-Maroszek, właścicielka sklepu z akcesoriami niemowlęcymi „Świat Olka” w Kościanie.

Agnieszka Lewandowska-Maroszek, właścicielka sklepu „Świat Olka” w Kościanie.

– O czym powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności przy zakupie wózka?
Przede wszystkim zastanówmy się, jaki styl życia prowadzimy na co dzień. Wózek służy oczywiście do przewożenia w nim dziecka i malec powinien czuć się w nim komfortowo, ale musi być też wygodny dla nas. Przed zakupem powinniśmy więc zwrócić uwagę na to, czy mieszkamy w domu, czy w bloku, po jakich drogach się poruszamy, czy jeździmy dużo samochodem. Ważny jest bagażnik samochodu, żeby pomieścić w nim składaną część wózka. W tej chwili jest tendencja do wózków kompaktowych, czyli w jak najmniejszych, zminimalizowanych rozmiarach.

– Zakup wózka wiąże się z pewnym wydatkiem, dlatego większość rodziców z pewnością chce, by posłużył ich pociechom przez cały okres niemowlęcy. Jakie mamy w tym zakresie propozycje?
Możliwości jest sporo. Z reguły polscy producenci wózków proponują opcje głęboko-spacerowe. Oznacza to, że do stelaża mamy dopinaną górę w dwóch wariantach – gondolę dla noworodka i siedzisko spacerowe, kiedy maluch już trochę podrośnie. Dodatkowo wariant spacerowy możemy wpiąć przodem lub tyłem do kierunku jazdy, w zależności od potrzeb. Z kolei zagraniczni producenci najczęściej oferują spacerówki, a do zestawu można dodatkowo dokupić gondolę. Większą lub mniejszą. Jeszcze szerszy wariant zawiera trzecią opcję, czyli tzw. nosidełko umożliwiające przewóz dziecka w samochodzie. Tu jednak powinniśmy być wyczuleni na bezpieczeństwo.

– A co z wózkami dla bliźniaków?
Oczywiście mamy je w ofercie. Muszę przyznać, że przez osiem lat prowadzenia sklepu, w ostatnim czasie jest coraz więcej zapytań o taki towar. Przy jego wyborze powinniśmy zacząć dokładnie od tego samego, co w przypadku zakupu wózka tradycyjnego, czyli od przeanalizowania swojego trybu życia, a także otoczenia, w jakim żyjemy. Bo jeśli mamy wąskie drzwi, to lepszy będzie wózek z siedziskami jeden za drugim niż obok siebie. Szerszy wózek może zwyczajnie się nie zmieścić. Ponadto do wyboru mamy wózki bliźniacze większe lub mniejsze.   Jedna z firm ma też ciekawą propozycję dla dwójki dzieci, ale w różnym wieku. Po jednej stronie umożliwia wpięcie gondolki dla mniejszego dziecka, a po drugiej spacerówki – dla starszego.

– Co standardowo, poza dopinaną częścią do stelaża znajduje się na wyposażeniu wózka?
– Praktycznie wszystkie wózki mają torby, tzw. pielęgnacyjne na pieluchy, mleko, zabawki itd. oraz kosz na zakupy. Kosze zakupowe mogą być otwarte lub zamknięte – w zależności od producenta. Jeśli chodzi o wypełnienie materiałowe wnętrza, wszystko jest wyciągane, więc można swobodnie wyprać, by zapewnić właściwą higienę. Co do materiału zewnętrznego, w tej chwili są one już wysokiej jakości, odpowiednio impregnowane i odporne na promienie słoneczne. Czasami mam pytania, czy coś może się stać w przypadku ekoskóry, z jakiej wykonane jest poszycie. Muszę przyznać, że nie miałam jeszcze reklamacji odnośnie tego tworzywa. Warto jeszcze zwrócić uwagę na koła, ich skrętność i amortyzację. Teraz jest dużo propozycji kół tzw. flexi. Są to koła niepompowane. Ale mamy też do wyboru koła dętkowe, tak jak przy rowerach.

– Czy cena ma wpływ na jakość wózka?
– I tak i nie. W tej chwili mamy różne propozycje cenowe dostosowane do kieszeni klientów. Jedni sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej, co nie znaczy, że osoba, która kupuje tańszy wózek, będzie miała gorszy produkt. Na cenę wpływ mają wykończenia, tkaniny itd. Czasami jest tak, że jeden model wózka dostępny jest w różnych wersjach i w zależności od dodatków cena kształtuje się różnie. To tak samo jak z zakupem samochodu. Możemy kupić wersję podstawową danej marki lub rozszerzoną. Czasami warto zainwestować w niektóre dodatki, ale czasem nie będą one nam potrzebne. Można wybrać bardzo dobry wózek w niewysokiej cenie, z którego będziemy zadowoleni i posłuży nam na długo.