Jaki biustonosz wybrać dla nastolatki?

Pierwszy biustonosz dla dziewczynki powinien być dobrany z dużą starannością. Powinien on być dopasowany idealnie do wymiarów dziecka oraz zapewniać komfort i swobodę. Jak wybrać odpowiedni stanik?

Kiedy dziewczynka powinna zacząć nosić biustonosz?

Moment na założenie pierwszego biustonosza to indywidualna kwestia. Każda dziewczynka rozwija się w swoim własnym tempie. Dlatego nie warto kierować się zasadą, że jeśli koleżanka już nosi stanik, to nadszedł czas na kupno stanika. Z drugiej strony nie trzeba przesadnie zwlekać z zakupem biustonosza dla dziewczynki.

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów biustonoszy przeznaczonych specjalnie dla młodszych nastolatek. Zwykle mają one sportowy wygląd, nie zawierają fiszbin, bardziej przypominają obciętą koszulkę. Taki rodzaj stanika dla dzieci nosi nazwę braletka.

Takie biustonosze dla dzieci mają za zadanie przede wszystkim przyzwyczaić dziewczynkę do noszenia stanika. Pełnią także funkcję ochronną dla rozwijających się dopiero piersi. Zwykle są etapem przejściowym, zanim nadejdzie czas na zakup poważniej wyglądającego stanika.

Jak wybrać pierwszy biustonosz?

Biustonosze produkowane są w tak wielu stylach, wzorach i kolorach, że czasem trudno się zdecydować na wybór konkretnego modelu. Pierwszy biustonosz dla dziewczynki koniecznie powinien być przeznaczony dla nastolatek. Powinien on być miękki, nie posiadać fiszbin, drutów i innych usztywnień oraz gąbek. Biust dziewczynki cały czas rośnie i się rozwija, dlatego nie powinien być w żaden sposób uciskany. Biustonosze bez fiszbin powinny być wybierane przez dziewczynki aż do końca etapu dojrzewania, dopóki biust cały czas rośnie i się zmienia.

Jak wybrać rozmiar biustonosza dla nastolatki? Stanik nie może uciskać, ale nie może też być za luźny. Idealny rozmiar należy dobrać na podstawie pomiaru obwodu pod biustem, podobnie jak u dorosłych kobiet. Obwód staniczka dla nastolatki pozwala wybrać odpowiedni stanik, np. 65A, lub inny, gdzie liczba 65 oznacza właśnie zmierzony obwód w centymetrach, a litera A to oznaczenie rozmiaru miseczki. Nastolatki na początku używają biustonoszy o miseczce A lub AA.

Jakie biustonosze wybierają nastolatki?

Często nastolatki chciałyby od początku nosić dorosłe staniki. Biustonosze dla dorosłych kobiet zwykle mają wiele ozdobnych elementów, np. z koronki, tiulu i biżuterii. Wiele z nich to biustonosze typu push-up, czyli powiększających optycznie biust. Takie modele nie są jednak przeznaczone dla dziewczynek, co więcej, mogą zaszkodzić ich zdrowiu i niekorzystnie wpływać na rozwijający się biust.

Biustonosze dla nastolatek powinny być wykonane z czystej bawełny, ewentualnie z bawełny z elastanem lub poliamidem. Nie mogą zawierać fiszbin, które uciskają biust. Obecnie producenci nie zaniedbują młodych kobiet. W sprzedaży znaleźć można mnóstwo wzorów biustonoszy dla dzieci i starszych nastolatek, w różnych kolorach oraz fasonach. Można wybrać fason sportowy, np. na lekcje wf oraz bardziej tradycyjny na zwykłe okazje. Na noszenie dorosłej bielizny nadejdzie jeszcze czas.