Jak zrobić backup iPhone’a? Poradnik

Gdy korzystamy z różnego typu urządzeń, warto zadbać o to, by nie stracić danych, które na nich posiadamy. Konieczne jest wykonywanie regularnej kopii zapasowej. Z różnych powodów może dojść do problemów z urządzeniem. Zalanie, rozbicie, zgubienie. Jak zatem wykonać kopię zapasową na iPhonie. Dzisiaj to zaprezentujemy.

Backup w iCloud

Jest to jedna z najbardziej polecanych opcji. A do tego najwygodniejszych. Całą konfigurację możemy przeprowadzić bezpośrednio z poziomu telefonu. Wykonywanie kopii zapasowej przebiega zawsze automatycznie i nie ma potrzeby podłączania dodatkowego urządzenia.

Wchodzimy w Ustawienia, potem klikamy w swoje nazwisko i wchodzimy w ustawienia iCloud. Powinna się tam znajdować zakładka Backup w iCloud. Wtedy sprawdzimy, czy opcja ta jest włączona czy tez nie. W każdej chwili możemy ją włączyć, dzięki temu zostanie wykonana kopia wszystkich plików z urządzenia.

Backup wykonuje się automatycznie zawsze, gdy telefon się podłączony do ładowania, zablokowany i ma dostęp do sieci WiFi. Można też samemu zdecydować, które pliki będą kopiowane. Przeważnie są to zdjęcia, kontakty i wiadomości.

Backup w systemie Mac

Nie ma konieczności wykonywania backup’u do chmury. Z różnych względów możemy chcieć tego uniknąć. Wtedy pozostaje nam skorzystanie z komputera. W przypadku MacOS i Windows procedury wyglądają nieco inaczej.

MacOS wymaga podłączenia iPhone’a do komputera. Trzeba kliknąć, że można mu zaufać, po czym wpisujemy kod, który umożliwia przesyłanie danych między urządzeniami. Należy wejść w Finder i tam znaleźć swój telefon. Znajdziemy tak wszystkie najważniejsze informacje o nim i będziemy mogli dokonywać synchronizacji plików, które znajdują się na telefonie.

Następnie przechodzimy do zakładki Ogólne, gdzie powinny znajdować się Backupy. Można je zaszyfrować hasłem, dzięki czemu dane będą odpowiednio zabezpieczone przed wglądem osób trzecich. Ważne jest jednak to, by zapamiętać hasło, bo bez niego nie będzie możliwe odtworzenie później kopii zapasowej na telefonie.

Jeśli będziemy chcieli wrócić do wybranej kopii zapasowej, wystarczy podłączyć telefon, wybrać odpowiedni plik i uruchomić na telefonie.

Backup w systemie Windows

W przypadku wykonywania kopii zapasowej na systemie Windows mamy do czynienia w dużej mierze z podobną procedurą. Główną różnicą jest program, w którym jest wykonywana kopia zapasowa. Należy na początek pobrać program iTunes, który pozwala na synchronizowanie iPhone’a na komputerze. Aplikację można pobrać za darmo w sklepie Microsoft.

Potem pojawia się powiadanie o zaufaniu komputerowi, a dalsze instrukcje także wyglądają podobnie, jak w przypadku MacOS. Dzięki temu sprawnie wykonamy kopię zapasową, a potem będziemy w stanie do niej bez problemu wrócić.

Warto wykonywać backup regularnie. Dzięki temu nasze dane będą zawsze zabezpieczone i nie będziemy musieli się obawiać, że przy awarii lub zgubieniu urządzenia zostaniemy bez niczego. Zawsze zapisujmy je w chmurze lub na komputerze, gdyż wtedy o wiele sprawniej wszystko odzyskamy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z iDream.pl