Jak wyglądał powrót najmłodszych dzieci do szkół w Kościanie?

Dziś po ponad dwumiesięcznej przerwie uczniowie klas I-III powrócili na lekcje do szkół. W kościańskich szkołach frekwencja wśród dzieci wyniosła ponad 94 procent, a pierwszy dzień minął bez większych problemów.

Jak wyglądał powrót najmłodszych dzieci do szkół w Kościanie?

Dzieci generalnie cieszyły się, że wracają do szkół, choć po dwutygodniowym okresie ferii, które się dla nich właśnie skończyły, liczyły na taryfę ulgową. Tymczasem nauczyciele ostro powrócili do pracy. – Dzieci były nieco zawiedzione, że od razu musiały wykonać zadania i były przepytywane powiedziała nam jedna z nauczycielek III klasy w Szkole Podstawowej nr 3.Muszę jednak pilnować rygorystycznie programu, by zdążyć z materiałem. Chociaż w czasie zdalnych lekcji również w pełni go realizowaliśmy, nie było rozluźnienia.

Na 780 dzieci uczących się w klasach I-III w czterech szkołach podstawowych w Kościanie, dziś na lekcjach stawiło się 734 dzieci, co stanowi 94,11 proc. – Mieliśmy zatem jedynie pojedyncze przypadki nieobecności, co nie miało związku z covidem, ale bardziej z przeziębieniami. Żaden z dyrektorów nie zgłaszał nam żadnych nieprawidłowościzapewnia Irena Tomczak, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej przy Urzędzie Miejskim w Kościanie.

Podobnie jak w całej Polsce, również w Kościanie przed powrotem do szkół wśród nauczycieli przeprowadzano dobrowolne testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Na 69 nauczycieli testom poddało się 56 osób. Wszyscy mieli wynik negatywny. Wśród osób, które zrezygnowały z badania było kilka, które już przeszły zakażenie.

– W tej chwili wytyczne są identyczne jak we wrześniu, lekcje w szkołach odbywają się zgodnie z wszelkimi zaleceniami sanitarnymi. Sale lekcyjne są wietrzone, stosowane są również zakupione wcześniej zamgławiacze do dezynfekcji. Tak więc start po dłuższej przerwie jest udany, a teraz trzymamy kciuki, by tak pozostałopodsumowuje burmistrz Piotr Ruszkiewicz.