Jak przygotować skuteczne CV?

Zanim przystąpisz do pisania życiorysu sprawdź dokładnie wymagania kierowane wobec kandydatów. Przy opisywaniu swoich umiejętności wyeksponuj te, które pasują do oferty pracy. Pamiętaj, wszystkie informacje zamieszczone w CV powinny być zgodne z prawdą.

Jak napisać skuteczne CV
Najważniejsze informacje dla pracodawcy znajdują się w rubryce umiejętności i osiągnięcia zawodowe.

Zdarza się, że w ciągu jednego dnia rekruterzy mają do przejrzenia od kilkudziesięciu do nawet kilkuset życiorysów. Jeśli od razu nie przykujesz ich uwagi kluczowymi informacjami na temat swoich umiejętności, to twoje niedopasowane CV trafi do szuflady! Przy weryfikacji takiej ilości dokumentów aplikacyjnych mało kto może sobie pozwolić na wgłębianie się w treść każdego życiorysu.

Najważniejsze informacje dla pracodawcy znajdują się w rubryce umiejętności i osiągnięcia zawodowe. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów skup się na kompetencjach, które odpowiadają wymaganiom stawianym w ofercie pracy. Unikaj szczegółowego opisywania ogólnych umiejętności miękkich. Każdy kandydat może podać, że jest pracowity, kreatywny, punktualny i odporny na stres. Dlatego ogranicz się tylko do tych, o których wspomniano w ofercie. Największe znaczenie dla pracodawcy mają umiejętności twarde. Określają one zakres twojej wiedzy, a także zdolności, które przydadzą ci się w pracy na danym stanowisku. Może to być związana z konkretnym zawodem czy branżą wiedza merytoryczna, znajomość języków obcych, a także umiejętność obsługi maszyn, konkretnych programów komputerowych.

W CV powinny się też znaleźć informacje o wykształceniu, kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Nie ma jednak potrzeby, by wspominać o wszystkich szkołach, do których uczęszczałeś. Wystarczy, że ograniczysz się do ostatniego etapu swojej edukacji. Jeśli masz wykształcenie średnie, zamieść informacje o liceum, a jeśli wyższe, o skończonym kierunku.

Warto też wspomnieć o przebytych szkoleniach i uzyskanych certyfikatach, szczególnie, jeśli nabyte w ten sposób kwalifikacje odpowiadają oczekiwaniom pracodawcy zawartym w ogłoszeniu.