Jadłodzielnia przy sklepiku Rzeczodzielni

Stowarzyszenie Rzeczodzielnia przy wejściu do darmowego sklepu znajdującego się na os. Jagiellońskim zainstalowało lodówkę. Darczyńcy mogą wkładać do niej jedzenie, a potrzebujący mogą zabierać to, czego potrzebują.

Zamysł z ogólnodostępną lodówką pojawił się od samego początku utworzenia Rzeczodzielni w Kościanie. Nie było to jednak takie proste, bo najpierw wymagało zebrania funduszy na ten cel. Nie chodzi przy tym jedynie o samą lodówkę, ale również m.in. o kamerę, która została zainstalowana przy wejściu do Rzeczodzielni. – Naszym celem nie jest absolutnie podglądanie tego kto tu wchodzi i co zabiera tłumaczy Karolina Zawisła, prezes Stowarzyszenia Rzeczodzielnia. – Monitoring jest dla bezpieczeństwa. Nie chcielibyśmy, by lodówka została od razu zniszczona. A istnieje takie ryzyko.

Jadłodzielnie, do których można przynosić jedzenie i je stamtąd zabierać z powodzeniem funkcjonują już w wielu innych miastach. Mogą korzystać z nich wszyscy. W pierwszej kolejności chodzi o wsparcie ubogich, ale także o to, by nie marnować jedzenia. – Czasami coś nam po prostu w domu zostaje, przykładowo zupa czy chleb i wiemy, że nie będziemy w stanie tego już zjeść. A jeśli zostawimy dłużej, zwyczajnie się popsuje. Wtedy można to przynieść do naszej lodówki. Często dzieje się tak, gdy ktoś przykładowo wyjeżdża lub zostaje jedzenie na impreziemówi Karolina Zawisła.

Lodówka przy sklepiku Rzeczodzielni funkcjonuje od początku tego tygodnia. Produkty do niej włożone znikają błyskawicznie. W poniedziałek rano była pełna, a po południu już świeciła pustkami i trzeba było donieść produkty. Zapotrzebowanie jest zatem naprawdę ogromne. Na razie jednak mało osób donosi jedzenie, dlatego Stowarzyszenie próbuje jak najszerzej rozpropagować inicjatywę wśród darczyńców.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każde jedzenie nadaje się do tego miejsca. Jeżeli potrawy są samodzielnie przygotowywane, muszą być szczelnie zapakowane i umieszczone w pojemnikach lub słoikach. Warto, by zawierały również opis co to jest i kiedy zostało przygotowane. Z produktów gotowych mile widziane będą warzywa i owoce, nabiał, pieczywo i oczywiście wszelkiego rodzaju konserwy i dania w słoikach. Nie można natomiast przynosić surowego mięsa czy niepasteryzowanego mleka i innych łatwo psujących się produktów. Wszystkie produkty nie mogą oczywiście również mieć przekroczonego terminu do spożycia. Dodajmy, że lodówka jest opatrzona przezroczystymi drzwiami, tak jak w sklepach. Dzięki temu widać od razu jej zawartość bez konieczności ciągłego otwierania i zamykania.

Obok lodówki ustawiony jest również karton na produkty suche, w tym mąkę, makaron, kaszę, ryż , cukier, płatki, słodycze, kawę czy herbatę itp. Te rzeczy także są także jak najbardziej mile widziane. Na ścianie przy wejściu wisi regulamin, gdzie można dokładnie przeczytać co zostawiać, a czego nie.

Lodówka umiejscowiona jest przy bezpośrednim wejściu do Rzeczodzielni, które znajduje się w piwnicy budynku bloku nr 23-26 na os. Jagiellońskim. Prowadzą do niej schody, a wejście główne jest otwarte codziennie w godzinach 7.00-18.00. W tym czasie można przynosić i odbierać jedzenie.

Fot. Milena Waldowska