Interpelacja posła o przejście pod torami na Gurostwo

Poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Rusiecki złożył interpelację do ministra infrastruktury w sprawie przedłużenia w Kościanie tunelu dworcowego pod torami w stronę Gurostwa. Chodzi o wybudowanie około 25-metrowego przejścia pod ziemią.

Sprawa ta nie jest nowa. Już na etapie remontu linii kolejowej E59 podnoszono tę kwestię. O ile bowiem inwestycja przewidywała wybudowanie tunelu prowadzącego z Gurostwa do ul. Nacławskiej i dalej Wyzwolenia, drugiego przejścia pod torami z ul. Towarowej na Gurostwie do peronu na dworcu PKP w projekcie nie przewidziano.

Interpelacje były już w tej sprawie składane także po zakończeniu remontu linii kolejowej przez posła Szłapkę i senatora Ziemniaka. Odpowiedzi z ministerstwa nie wykluczały inwestycji, ale wskazywały na konieczność współfinansowania ze strony miasta mówił na konferencji prasowej w biurze senatorskim Wojciecha Ziemniaka poseł Grzegorz Rusiecki. – Jednak inwestycje powinny służyć nie tylko poprawie komunikacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. A dzisiaj to bezpieczeństwo ciągle nie jest takie jak powinno.
Czekamy na odpowiedź, zobaczymy w którym kierunku to pójdzie.

Na inwestycje poczynione przez miasto w obszarze dworca PKP zwrócił uwagę z kolei obecny na konferencji radny Sławomir Kaczmarek. – Miasto zainwestowało w ul. Towarową, gdzie powstało sto miejsc parkingowych, które służą kościaniakom, ale również mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy dojeżdżają do dworca podkreśla Sławomir Kaczmarek.Tymczasem z parkingu nie ma bezpośredniego przejścia na dworzec. Według wstępnych wyliczeń koszt takiego tunelu wyniósłby 5 mln zł. Miasta na pewno na taką inwestycję nie stać.

Radny Kaczmarek zauważa ponadto, iż klatki schodowe w wybudowanym tunelu drogowym w ul. Młyńskiej nie mają udogodnień dla osób niepełnosprawnych czy matek z wózkami. Takie osoby nie mogąc skorzystać ze schodów, muszą pokonywać aż 1,5-kiometrowy odcinek z ul. Łąkowej do Młyńskiej.

– Jako przedstawiciel mieszkańców osiedla Gurostwo popieram to stanowisko. Szczególnie chodzi o osoby starsze, którzy chcą się przemieszczać do centrum, do urzędów itp.dodaje Aleksander Sowa, przewodniczący Rady Osiedla Gurostwo.

W tej inwestycji chodzi o komfort mieszkańców, ale również o bezpieczeństwo. W Czempiniu budowa podziemnego przejścia poprawiła bezpieczeństwo, co podkreśla Nikodem Szymański, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Czempinia. – Wcześniej dużo osób przechodziło przez tory, ryzykując swoje życie, zdrowie. Na torach łatwo się potknąć, noga może się wkręcić i nieszczęście gotowe. A teraz można przejść schodami, są również windy i wiele osób z tego chętnie korzysta – mówi Nikodem Szymański.