Integracyjny Przegląd Teatralny po raz trzeci

Siedem zespołów wzięło udział w ogólnopolskim przeglądzie adresowanym do amatorskich teatrów młodzieżowych ze szkół, placówek kulturalnych, stowarzyszeń, warsztatów i innych.

Przegląd, który odbywa się w Kościańskim Ośrodku Kultury ma już swoich stałych uczestników. ­– Idea zrodziła się pięć lat temu, kiedy zacząłem pracować z młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie. Pojechaliśmy na jeden z festiwali i wówczas zobaczyłem, jak wielka jest wartość takich wydarzeń. Wiele osób podchodziło i gratulowało zespołowi, a oni stawali się bardzo dumni i ważni – mówi Janusz Dodot, dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury.

Ogromną rolę festiwalu dostrzegają także jurorzy oceniający grupy. – Taka konfrontacja zespołów ma ogromy sens, szczególnie, że osoby niepełnosprawne mimo postępu wciąż są izolowane od środowiska. Dla nich z jednej strony jest to ogromna frajda, a z drugiej niewątpliwie ich rozwijazauważa Piotr Dehr, instruktor teatralny i animator kultury.

Drugi z jurorów dostrzega jeszcze inne zalety wydarzenia. – To jest bezcenne również dla nas. To trenowanie empatii, wejścia w świat wykonawców. Musze powiedzieć, że to mnie rozwija, ja egoistycznie korzystam z tego swoistego dialogu z wykonawcamiprzyznaje Tadeusz Hofmański, poeta i pedagog.

Zaprezentowane kilkunastominutowe spektakle były różnorodne w swym wyrazie, niekiedy bardzo nowoczesne. Tym niemniej odwoływały się w większości do uniwersalnych prawd i przekonań.

Jury w składzie Piotr Dehr, Tadeusz Hofmański i Anna Hordecka z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie przyznało:
– I miejsce dla zespołu: ,,Powsinoga” – Szkoła Podstawowa im. M. Skłodowskiej-Curie w Święciechowie – Spektakl ,,Wróbelek
– II miejsce dla zespołu: ,,Narcyz” –  Warsztaty Terapii Zajęciowej Trzebnickiego Stowarzyszenia ,,Uśmiech Dziecka” –  Spektakl ,,Feniks”
– III miejsce dla zespołu: ,,Michały z Michalinowa” – Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim – Spektakl ,,Spotkanie z Aniołem”
– III miejsce dla zespołu: ,,Makuszaki” – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Turku – Spektakl ,,Od ziarenka do bochenka”

Ponadto przyznano kilka wyróżnień. Poza konkursem pokazano spektakl „Maski” w wykonaniu grupy z Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Kościanie oraz „Życia przejawy Jana i Jana i Jana” w wykonaniu Kościańskiego Teatru Kameralnego.