Inauguracja roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku [ZDJĘCIA]

Aż 235 słuchaczy zapisało się na zajęcia Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2022/23. Inauguracja kolejnego roku wraz z przyjęciem nowych studentów odbyła się w czwartek.

Kościan. Inauguracja roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Kościański uniwersytet dla seniorów został założony w 2005 roku przez Stowarzyszenie Porozumienie Ziemia Kościańska. Od tego czasu z powodzeniem prowadzi zajęcia, które rozpoczynają się zawsze w październiku, a kończą pod koniec kwietnia. Na program składają się wykłady o różnej tematyce, które mają charakter otwarty, a także zajęcia tematyczne w sekcjach, na które prowadzone są zapisy.

Podczas inauguracji tego roku, która odbyła się tradycyjnie w auli przy ul. Bernardyńskiej 2, sala wypełniona była po brzegi. Zgromadzonych powitał Michał Jurga, pełniący funkcję kanclerza uniwersytetu. Poza słuchaczami na uroczystości obecni byli również wykładowcy, którzy poprowadzą w tym roku zajęcia z słuchaczami, a także starosta kościański Henryk Bartoszewski będący jednocześnie szefem stowarzyszenia PZK, burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Dawidem Olejniczakiem, sekretarz stowarzyszenia Edward Strzymiński oraz osoba zarządzająca uniwersytetem – Jan Lasik. Gościem specjalnym był prof. dra hab. Krzysztof Pietkiewicz z UAM w Poznaniu.

Głównym mottem stowarzyszenia, które wypowiedział starożytny filozof Cicero, a które zamieszczamy zawsze na dyplomach brzmi: Nikt nie jest jeszcze tak stary, żeby nie mógł się jeszcze czegoś nowego nauczyć – powiedział do zgromadzonych kanclerz Michał Jurga.

Następnie obecni nowi słuchacze odebrali indeksy z rąk starosty Henryka Bartoszewskiego i prof. Krzysztofa Pietkiewicza. Nowych słuchaczy zapisało się na ten rok 33. Głos zabrał także starosta Henryk Bartoszewski – Rozpoczynamy siedemnasty rok, przez te czas już kilkaset osób przewinęło się przez nasz uniwersytet. Myślę, że stworzymy taki klimat, aby wszyscy dobrze się tu czuli i mogli realizować swoje pragnienia i zainteresowania. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że kościański uniwersytet wrósł już się w pejzaż miasta i okolic podkreślał starosta Henryk Bartoszewski.

Po jego wystąpieniu przyszedł czas na wykład inauguracyjny, który przedstawił prof. dr hab. Krzysztof Pietkiewicz z Instytutu Wschodniego UAM. Jego tytuł brzmiał: „Skąd wzięła się Ukraina i jej wojna z Rosją?”. Profesor bardzo wyczerpująco przedstawił temat sięgając głęboko do historii kształtowania się obu państw w kontekście geopolitycznym.

Teraz przed słuchaczami jeszcze 12 wykładów oraz wiele zajęć tematycznych, w tym z zakresu historii, kultury, turystyki i zdrowia.

Fot. Milena Waldowska