Zamknij

Imponująca wystawa w Starostwie Powiatowym

15:46, 08.12.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 15:46, 08.12.2019
Skomentuj
W budynku urzędu przy Al. Kościuszki 22 w sobotę i niedzielę (7-8 grudnia) prezentowana jest wystawa przedstawiająca powiat kościański w 20-leciu międzywojennym.

Ekspozycja znajduje się na parterze oraz na piętrze budynku. Składają się na nią zdjęcia w różnych formatach, wycinki prasowe, dokumenty i ogłoszenia obejmujące cały powiat. Na parterze znajduje się również dawne biurko z telefonem. Na jednym ze zdjęć prezentowane jest z kolei na fotografii mieszkanie starosty kościańskiego. Dla porównania na piętrze można obejrzeć współczesny gabinet starosty.

Wystawa świetnie pokazuje historię samorządu u jej początków, a także obrazuje życie w powiecie sprzed wieku. Prezentowane materiały pochodzą z różnych źródeł, w tym m.in. z Archiwum Państwowego w Lesznie oraz ze zbiorów prywatnych. - Końcowe przygotowania trwały trzy tygodnie, wcześniej jednak musieliśmy zgromadzić wiele materiałów i dokonać ich selekcji - tłumaczy Hanna Grabus, kierownik Biura Promocji i Informacji, które przygotowało wystawę.

- Wystawa wymagała dużo pracy. Ogromne podziękowania należą się pracownikom biura promocji, bo to naprawdę świetna robota - mówiła podczas sobotniego zwiedzania ekspozycji Iwona Bereszyńska, przewodnicząca Rady Powiatu.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć wchodząc głównym wejściem do budynku. Powita nas muzyka z lat przedwojennych oraz chorągiewki na parterze. Idąc schodami na pierwsze piętro zobaczymy od razu duży portret starosty Tadeusza Karpińskiego, urzędującego w latach 1933-1939. Powitają nas także członkowie stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej w wojskowym umundurowaniu. Ponadto na piętrze znajduje się mini wystawa ukazująca 20 lat współczesnego powiatu kościańskiego. Po obejrzeniu wszystkich ekspozycji oraz gabinetu starosty, na końcu korytarza czekają niespodzianki, jak pocztówki z wizerunkiem pierwszego polskiego starosty w naszym powiecie Gustawem Raszewskim oraz specjalnie dedykowaną pieczęcią, a także gadżety powiatu i słodkie niespodzianki dla dzieci. Z kolei idąc dalej bocznymi schodami w dół zejdziemy do dawnej części budynku, które przed wojną było mieszkaniem starosty. Tutaj poczujemy się zupełnie jak w latach 20-tych m.in. dzięki dodatkowym materiałom audiowizualnym. Ponadto na parterze zwiedzający są częstowani kawą i pierniczkami. Z kolei na zewnątrz w namiocie czeka jeszcze jedna kulinarna niespodzianka, w postaci pysznej zupy-kremu z dyni.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%