Igrzyska III Wieku w Racocie

Atmosfera zabawy i radości panowała podczas organizowanej już po raz siódmy rekreacyjno-sportowej imprezy dla seniorów. Do Racotu zjechało łącznie około 400 osób z klubów seniora w całym regionie.

Jak zawsze na organizowanej przez Szkolny Klub Sportowy „Jantar” otwarcie imprezy odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Najpierw poszczególne reprezentacje klubów seniora, stowarzyszeń oraz uniwersytetów trzeciego wieku przedefilowały w korowodzie przez halę sportową. Następnie nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt, czego dokonali w tym roku przedstawiciele klubu seniora z Darnowa. Nie zabrakło także ognia olimpijskiego, a rundę honorową z płonącą pochodnią odbył Piotr Mowlik, bramkarz Lecha Poznań, który wraz z reprezentacją Polski zdobył srebrny medal olimpijski w Montrealu w roku 1976.

Imprezę swą obecnością zaszczycił jeszcze jeden olimpijczyk, mianowicie Mariusz Kubiak – hokeista na trawie, uczestnik Igrzysk Olimpijskich z Moskwy z roku 1980. Ciekawostką jest to, że jego ojciec 20 lat wcześniej także reprezentował Polskę na olimpiadzie w tej samej dyscyplinie.

– Frekwencja dzisiaj dopisała. Przyjechały nawet zespoły, które nie dopełniły obowiązku wypełnienia formularza zgłoszenia, ale do rozrywek dopuściliśmy wszystkich. Cieszymy się, że chcą przyjeżdżać i to jest najważniejsze. Są to osoby w starszym wieku, które w młodości niekoniecznie doświadczyły gry na hali sportowej, rzutów do kosza itp. Tutaj mogą się pobawić, bo to nie jest rywalizacja, ale wezmą udział w losowaniu cennych nagródmówi Wojciech Ziemniak, prezes SKS „Jantar”.

Na uczestników czekało sześć konkurencji, w tym rzuty do kosza, strzały do bramki, kilka konkurencji sprawnościowych oraz gra w warcaby. Po zaliczeniu konkurencji każdy uczestnik otrzymywał medal, a także brał udział w losowaniu nagród ufundowanych przez sponsorów ­– samorządy, radnych powiatowych oraz firmy.

Podczas wydarzenia rozegrany został również mecz piłkarski pomiędzy samorządowcami Ziemi Kościańskiej a uczestnikami wyjazdów na olimpiady ze szkoły w Racocie. Mecz dedykowany był przewodniczącemu Rady Miejskiej Kościana Maciejowi Zielonce, zmagającemu się z chorobą nowotworową, a także częstemu graczowi w meczach samorządowców.

Dodajmy, że impreza miała wymiar charytatywny. Przygotowano loterię fantową, a dochód ze sprzedaży losów zostanie przeznaczony na leczenie aż pięciu beneficjentów, czyli Włodzimerza Habernika, Michasi Zarzyckiej, Sabiny Sobczyk, żużlowca Andrzeja Szymańskiego oraz Macieja Zielonki.