Historyczna publikacja

Właśnie ukazała się książka „Materiały archiwalne do dziejów Kościana” autorstwa Barbary Ratajewskiej, dr. Emiliana Prałata i prof. Mirona Urbaniaka. To albumowa, elegancko wydana pozycja.

dzieje_koscianaWydawcą pozycji jest archiwum państwowe w Lesznie przy finansowym wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Urzędu Miasta Kościana.

Promocja książki z udziałem jej autorów, pracowników Archiwum Państwowego w Lesznie, władz samorządowych oraz zaproszonych gości odbyła się 30 listopada w Muzeum Regionalnym w Kościanie. – To drugie wydawnictwo poświęcone konkretnemu miastu, pierwsze dotyczyło Wschowy – powiedziała Elżbieta Olender, dyrektor leszczyńskiego archiwum. – Ta książka powstała m.in. dzięki red. Jerzemu Zielonce, który wniósł wiele własnych materiałów do publikacji.

Ponadto do jej przygotowania posłużyły materiały zgromadzone w archiwach państwowych w Lesznie i Poznaniu oraz zbiory Muzeum Regionalnego w Kościanie. – Naszym zamierzeniem było to, by mieszkańcom Kościana zaprezentować wybrane materiały archiwalne. By wiedzieli, że to co przechowujemy u nas dotyczy każdej miejscowości i instytucji – tłumaczyła Barbara Ratajewska, współautorka publikacji i wieloletni pracownik leszczyńskiego archiwum. W książce znalazły się m.in. rękopisy, plany, mapy, listy, stemple, fotografie, plakaty, wycinki prasowe. Pozycja opisuje dzieje miasta od momentu powstania grodu nad Obrą w średniowieczu do 1989 r.

Książkę można nabyć w Muzeum Regionalnym w cenie 75 zł.