Gra terenowa – poznaj gwarę kościańską

To gra przeznaczona dla każdego, a zakłada krótki spacer po mieście w połączeniu z poznawaniem gwary wielkopolskiej ocalając ją tym samym od zapomnienia.

To już druga gra o Kościanie do samodzielnego przetestowania, którą w ostatnim czasie udostępnił Urząd Miejski. Pierwsza, zatytułowana „Kościan dawniej i dziś” zakłada odkrywanie historii w przestrzeni miejskiej. Więcej o tej grze w artykule: Gra turystyczno-historyczna o Kościanie.

Nowa gra powstała z myślą o mieszkańcach poznających swoje miasto, jak i turystach przybywających do Kościana, a skupia się na gwarze. By wziąć udział w zabawie należy samodzielnie wydrukować instrukcję wraz z mapą zamieszczoną na stronie Urzędu Miasta. Następnie wraz z nią oraz długopisem należy ruszyć w miasto i odpowiedzieć na poszczególne pytania wpisując odpowiedzi w kratki, które utworzą hasło końcowe.

W grze umieszczono dużo gwarowego słownictwa. Znaczenie niektórych słów jest proste do rozszyfrowania, ale niektóre nie są już takie oczywiste i mogą sprawić trudność szczególnie młodszym osobom. Ale bez obaw, z boku umieszczono słowniczek gdyby ktoś miał kłopoty ze znaczeniem danego wyrazu. A zatem ruszajmy w miasto!