Gra miejska w Kościanie już za miesiąc

Jedenasta edycja kościańskiej gry miejskiej "Kryptonim wolność" odbędzie się 8 października. Można już rejestrować drużyny.

Po raz drugi gra miejska odbędzie się w październiku, a nie jak dziewięć wcześniejszych edycji w lutym, czyli w rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie. Ubiegłoroczną i zarazem jubileuszową, dziesiątą edycję przesunięto na październik z uwagi na pandemię. Ten termin bardziej odpowiada organizatorom, bo jeszcze stosunkowo wysokie temperatury pozwalają na przeprowadzenie większej liczby zadań dla uczestników na dworze. Tegoroczna data nawiązuje do ogłoszenia przez Radę Regencyjną w dniu 7 października 1918 r. niepodległości Królestwa Polskiego.


Grę przeprowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. „Kościańskiej Rezerwy Skautowej” wraz z grupą Artyleria z Poznania oraz innymi, zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi z Wielkopolski. Organizatorem wydarzenia jest również samorząd miejski Kościana przy wsparciu gminy Kościan i powiatu kościańskiego, Wojewódzkiego Centrum Neuropsychiatrycznego w Kościanie i innych kościańskich instytucji. Grę współfinansuje Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.


Podczas wydarzenia jak co roku plan miasta zamieni się w planszę do gry, a uczestnicy będą musieli wykonać specjalnie przygotowane dla nich misje. Tajne instrukcje, które otrzymają i inscenizacje przeniosą uczestników historycznej zabawy w klimat konspiracji. Uczestnicy będą musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Nie zabraknie także rekonstrukcji, karabinów, armat, samochodów pancernych z epoki, ale przede wszystkim świetnej zabawy z historią w tle.

– Jestem przekonany, że tegoroczna edycja powstańczej gry miejskiej będzie niezapomnianym przeżyciem dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcam do podjęcia wyzwania i  udziału w żywej lekcji historii oraz sprawdzenia się w roli powstańca podsumowuje burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Drużyny mogą się rejestrować on-line na: www.gramiejska.koscian.pl. Na stronie znajdują się także szczegóły dotyczące gry i pierwsze wskazówki.