Gra miejska „Kryptonim Wolność” 2022 [ZDJĘCIA]

Sobota w Kościanie upływa pod znakiem gry miejskiej nawiązującej do Powstania Wielkopolskiego. Drużyny w centrum miasta zmagają się z różnymi misjami. Finał przewidziany jest późnym popołudniem ma Łazienkach.

To już jedenasta edycja gry miejskiej, a zapisało się na nią aż 88 kilkuosobowych drużyn. Misje do wykonania skupiają się w centrum miasta, w tym obejmują Plac Wolności, park przy KOK wraz z samym KOK-iem, strzelnicę LOK, „sanatorium” wraz z Placem Paderewskiego, Plac Niezłomnych, park miejski, ul. Wrocławską, stary cmentarz, a nawet bibliotekę w Kiełczewie.

Zadania do wykonania jak zawsze obejmują łamigłówki i szarady, ale są również misje sprawnościowe czy oparte na znajomości historii. Na graczy czekają żołnierze, powstańcy, sanitariusze itp. W tym roku pojawiły się również motocykle i zabytkowy samochód. Jednym z zadań jest przykładowo oddanie meldunku Franciszkowi Czaplickiemu przebranemu za niemieckiego wartownika z czerwoną opaską na lewym ramieniu. Ta misja nawiązuje oczywiście do słynnej akcji Kościańskiej Rezerwy Skautowej wykradzenia broni z niemieckiego arsenału w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 r. i tym samym oswobodzenia miasta.

– Najtrudniejszy jest dla nas zawsze azymutmówi Nadia z drużyny „Kapibary”, która w grze bierze udział już kolejny raz. –  Ale generalnie wszystkie zadania nam się podobają. Fajny był Małpi gaj w Parku Miejskim, a także akcja z Niemcami na Placu Wolności. Jeśli chodzi o porównanie z poprzednimi edycjami, to misje są w innych punktach, ale generalnie zadania są podobne.

Drużyny wykonują poszczególne zadania w różnej kolejności w zależności od punktu rozpoczęcia gry. Był to plac Wolności, „sanatorium”, park miejski oraz biblioteka gminna w Kiełczewie. Wszyscy na zakończenie spotkają się po godz. 16.00 na Łazienkach by podsumować grę i wyróżnić najlepszych.

Grę przeprowadzają rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. „Kościańskiej Rezerwy Skautowej”, grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych. Organizatorem  jest natomiast Urząd Miejski Kościana we współpracy z Gminą Kościan, Starostwem Powiatowym w Kościanie, Wojewódzkim Centrum Neuropsychiatrycznym w Kościanie i kościańskimi instytucjami. Grę współfinansuje Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej i spółka TOP Farms Wielkopolska.

Fot. Maciej Sibilak