Gmina Śmigiel bez taniego węgla

Urząd Miejski Śmigla 10 listopada zaczął przyjmować wioski od mieszkańców na zakup węgla po preferencyjnych cenach. Tymczasem dziś władze gminy otrzymały pismo, w którym spółka Węglokoks Kraj poinformowała, że rezygnuje z dostawy węgla dla Śmigla.

Gmina miała sprzedawać węgiel mieszkańcom zgodnie z uchwaloną niedawno ustawą o zakupie preferencyjnym węgla dla gospodarstw domowych. W tym celu zawarła porozumienie z firmą Węglokoks Kraj S.A. 10 listopada spółka przesłała szkic umowy, na podstawie którego gmina rozpoczęła przyjmowanie wniosków oraz przedstawiła zapotrzebowanie na różne frakcje węgla.

Tymczasem 15 listopada spółka poinformowała gminę o rezygnacji z dostarczenia węgla z powodu braku możliwości zapewnienia wnioskowanej ilości. Spółka nie wskazała jednocześnie innego dostawcy. W związku z tym gmina nie może na obecną chwilę zapewnić mieszkańcom taniego węgla. Niepokój budzi również brak transzy w ramach przyznanych środków na zakup węgla.

Pismo podpisane przez burmistrz Małgorzatę Adamczak zostało wysłane do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wojewody Michała Zielińskiego, a także posłów i senatorów z naszego regionu ze wszystkich opcji politycznych, wojewody, a także radnych powiatu kościańskiego.