Gmina rozważa siłownie wiatrowe

Wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła chce rozpocząć dyskusję na temat ewentualnej budowy siłowni wiatrowych na terenie gminy.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w wolnych głosach i wnioskach zapowiedział chęć podjęcia przygotowań do wyznaczenia  lokalizacji dla takiej siłowni. – Na razie dajemy jedynie sygnał mieszkańcom, że chcemy podjąć rozmowy w tym temacie – wyjaśnia wójt. – Wiemy, że to sprawa wywołująca zawsze wiele emocji, co pokazują liczne przykłady w całym kraju. Wielokrotnie powtarzałem, że nie chcę wprowadzać nic na siłę i jakiekolwiek decyzje na pewno nie będą podejmowane wbrew woli mieszkańców.

Wójt przekonuje jednak, że warto prowadzić dialog społeczny w tym zakresie. Należy dobrze zapoznać mieszkańców z tematem, by mieli rzeczywisty obraz sytuacji, a nie opierający się wyłącznie na stereotypach czy nierzetelnych przekazach medialnych.

– Są miejsca w Polsce, gdzie mieszkańcy z różnych względów nie zgodzili się na tego typu rozwiązania, ale są też takie, gdzie udało się wprowadzić siłownie, które dobrze prosperują – zauważa Andrzej Przybyła.